گزارش برآورد تورم هسته

۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸
گزارش برآورد تورم هسته
پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی با عنوان «پیش‌بینی نرخ تورم در ایران: کاربردی از رویکرد تورم هسته» با استفاده از داده‌های سری زمانی فصلی به برآورد تورم هسته پرداخته است.

 با توجه به اهمیت نرخ تورم برای سیاست‌گذاران پولی، رویکرد هسته تورم در دهه‌های گذشته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر این است که از نظر بانک‌های مرکزی همه تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده به یک اندازه برای اعمال سیاست پولی دارای اهمیت نیست. چرا که بخشی از تغییرات این شاخص دائمی و بخشی دیگر از آن موقتی و گذرا است و نباید در مقابل تغییرات موقتی واکنش نشان داد.

برخی از اقتصاددانان اعتقاد دارند، بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف ازجمله کشورهایی که سیاست اهداف تورمی را دنبال می‌کنند، نباید تصمیمات سیاست‌گذاری خود را مبتنی بر تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده اتخاذ نمایند و بهتر است بر تورم هسته (core inflation) تمرکز کنند.

نتایج برخی از مطالعات تجربی نیز نشان داده است که تورم هسته در مقایسه با تورم کل بهتر می‌تواند فشارهای ناشی از تورم جاری را نشان دهد. برخی از تکانه‌های عرضه و تقاضا که از ادوار گذشته به اقتصاد تحمیل شده‌‌اند به‌مرور زمان بر تورم وارد شده و اثرات ماندگاری بر تورم خواهند داشت. بنابراین دوره جاری و حتی ادوار آتی با میزان مشخصی از تورم روبه‌رو خواهد شد که این میزان تورم همان تورم هسته است.

بنابراین محاسبه و استفاده از تورم هسته می‌تواند نقش مهمی در پیش‌بینی نرخ تورم و اعمال سیاست‌های پولی داشته باشد. در این راستا پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی به برآورد تورم هسته پرداخته است. در این گزارش تورم هسته با استفاده از داده‌های سری زمانی فصلی و روش میانگین پیراسته محاسبه شده و سپس ارتباط بین نرخ تورم هسته و نرخ تورم مشاهده شده بررسی گردید و درنهایت نرخ تورم هسته در قالب یک مدل چند متغیره برای سال 1397پیش‌بینی گردیده است.

نتایج بررسی محاسبه تورم هسته نشان داد که تا پایان سال 1392 نرخ تورم هسته نوسانات زیادی داشته و تفاوت زیادی با نرخ تورم مشاهده شده داشته است، ولی بعد از سال 1392 تا پایان سال 1396 نرخ تورم مشاهده شده و نرخ تورم هسته هم‌سو و هم‌جهت بوده و در حال کاهش می‌باشند.

با توجه به نتایج پژوهش و اهمیت نرخ ارز در ایجاد تغییرات نرخ تورم در ایران، در این گزارش به پیش‌بینی نرخ تورم هسته برای سال 1397 بر اساس چهار سناریو افزایش نرخ ارز پرداخته شد. نتایج پیش‌‌بینی نرخ تورم، نشان داد که نرخ تورم هسته در سال 1397 نسبت به سال 1396 می‌تواند بین 22 تا 28 درصد باشد

متن کامل این گزارش را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 

 

تاریخ انتشار: آذر ماه 1397

 


 

 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید