گزارش عملکرد اقتصاد ایران نه ماه نخست سال 1397

۱ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵
گزارش عملکرد اقتصاد ایران نه ماه نخست سال 1397
پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت شاخص‌های اقتصادی در نه ماه نخست سال پرداخته است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، پائیز 1397 یکی از مهم‌ترین فصل‌های سال‌های اخیر اقتصاد ایران بود. در میانه این فصل تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی بازگشتند و اقتصاد ایران دوباره با محدودیت‌های حاصل از تحریم مواجه شد. درواقع پاییز امسال دروازه ورود ایران به دوره جدیدی از حیات خود بود که باید در شرایط تحریم به رشد و توسعه خود ادامه دهد. احتمال بروز تاثیرات کوتاه‌مدت تحریم‌ها نیز وجود داشت و کنترل این آثار در زمان آغاز تحریم‌ها موضوع با اهمیتی در پاییز بود.

 همچنین نیمه نخست امسال، همراه با بی‌ثباتی بازارهای مختلف بود و افزایش نرخ ارز سبب صعودی شدن روند تورم شد. برخی از شاخص‌های اقتصادی هشدارهایی پیرامون افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی و دور شدن اقتصاد ایران از ثبات می‌دادند. کنترل این شرایط و متوقف کردن عوامل بی‌ثبات‌ساز اقتصادی نیز موضوع بااهمیت دوم در پاییز بود.

درواقع پائیز امسال هم از حیث مقابله با تحریم‌ها و خنثی‌سازی اثر آنها و هم از حیث ایجاد ثبات کنترل شرایط پیش آمده در نیمه نخست سال بسیار بااهمیت بود. در این شرایط بررسی دقیق و به‌هنگام تغییرات شاخص‌های کلان اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این بررسی از یک‌سو می‌تواند به تحلیل شرایط فعلی و تاثیرات کوتاه‌مدت تحریم‌ها کمک کند و از سوی دیگر ابزاری برای پیش‌بینی وضعیت آتی اقتصاد ایران و انجام برنامه‌ریزی‌های لازم باشد. بر این اساس تلاش شده است در این گزارش به بررسی تحولات اقتصاد ایران در نه ماه نخست سال 1397 پرداخته شود.

پیش از مطالعه گزارش، توجه به این نکته حائز اهمیت است که آمارهای مورد استفاده در این گزارش، مستخرج از جدیدترین گزارش‌های رسمی بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بوده و این گزارش صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد.

 

تاریخ انتشار: دی ماه 1397 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید