گزارش ماهانه بازار نفت اوپک

۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۴۲
گزارش ماهانه بازار نفت اوپک
پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی با عنوان «گزارش ماهانه بازار نفت اوپک - ژانویه 2019» به بررسی آخرین تحولات بازار نفت پرداخته است.

قیمت سبد اوپک (ORB) در ماه دسامبر 2018 برای دومین ماه متوالی و به میزان 8.39 دلار یا 12.8 درصد کاهش یافت و به 56.94 دلار در هر بشکه رسید که این پایین‌ترین سطح از اکتبر 2017 است. با توجه به عدم اطمینان در مورد رشد اقتصاد جهانی، عرضه بیش از حد و کاهش تقاضا، قیمت نفت با فشار زیادی مواجه شد. با این وجود، میانگین قیمت سبد اوپک در سال 2018 نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری معادل با 17.35 دلار یا 33 درصد را تجربه کرده است.

دومین رشد متوالی سالانه در بازار جهانی نفت، در زمانی به وجود آمد که بازار نفت برای اغلب اوقات در طول سال متعادل بود و دلیل این تعادل تعدیل تولید داوطلبانه تحت «اعلامیه همکاری»، تداوم اقتصاد سالم جهانی و رشد تقاضای پایدار نفت در سال 2018 بوده است. در ماه دسامبر، نفت برنت بازار نفت لندن 57.67 دلار در هر بشکه بوده که به طور متوسط 8.27 دلار یا 12.5 درصد کاهش قیمت داشته است. در حالی که نفت وست تگزاس بورس کالای نیویورک (نایمکس) با 7.71 دلار و یا 13.6 درصد کاهش به 48.98 دلار در هر بشکه رسید. ساختارهای بازار برنت و وست تگزاس همچنان در حالت پیش‌بهین قرار دارد، در حالی که ساختار بازار دبی به مراتب هموارتر است.

پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت بازار نقت اوپک پرداخته است. در این گزارش علاوه‌بر بررسی تحولات قیمتی نفت اوپک مواردی همچون پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی، تقاضای جهانی نفت، عرضه جهانی نفت، بازار فراورده‌های نفتی، تحولات ذخایر و تعادل عرضه و تقاضا مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. خلاصه این گزارش را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 

 


تاریخ انتشار گزارش: دی‌ ماه 1397 


 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید