گزارش بررسی تجارب کشورهای موفق در بهبود فضای کسب و کار

۳ دی ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳
گزارش بررسی تجارب کشورهای موفق در بهبود فضای کسب و کار
وضعیت فضای کسب‌وکار در ایران مطلوب نیست این درحالی‌ است که پشتوانه‌های قانونی مناسبی ازجمله قانون «بهبود مستمر فضای کسب‌وکار» برای دستیابی به نتایج مورد انتظار تدوین‌شده است

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، شرایط لازم برای افزایش رشد و توسعه اقتصادی را می‌توان به شرایط تحت کنترل بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی و شرایط خارج از کنترل آن‌ها که به فضای کسب‌وکار تعبیر می‌شود، تقسیم‌بندی کرد. ازاین‌رو آسان‌سازی فضای کسب‌وکار به‌عنوان یکی از الزامات و پیش‌زمینه‌های رشد اقتصادی شناخته می‌شود. زیرا کشورهایی که مقررات کسب‌وکار بنگاه‌ها در آن‌ها پرهزینه و دردسر زا است، بنگاه‌ها را به فعالیت در بخش غیررسمی سوق می‌دهند. همچنین با توجه به اینکه امکان سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و گسترش فعالیت‌های بنگاه‌ها در بخش غیررسمی میسر نیست، مقیاس این بنگاه‌ها معمولاً کوچک باقی می‌ماند و به شرایط تولید انبوه و بازدهی نسبت به مقیاس نخواهند رسید و درنتیجه رشد اقتصادی اندکی را ایجاد و مشاغل کمتری را تولید می‌کنند.

اهمیت بالای فضای کسب‌وکار در اقتصاد کشورها باعث شده تا بانک جهانی شاخص‌های یازده‌گانه‌ای را به‌عنوان مهم‌ترین واصلی‌ترین شاخص‌های سنجش و ارزیابی فضای کسب‌وکار معرفی نماید. در این گزارش به‌منظور درک بهتر شاخص کسب‌وکار، ابتدا مبانی نظری پشتیبان اجزای یازده‌گانه شاخص سهولت کسب‌وکار و بنیان‌های نظری که پرداختن به اجزای مختلف شاخص سهولت کسب‌وکار را بااهمیت جلوه می‌دهند به‌طور مختصر ارائه‌شده‌اند.

در گزارش حاضر تجربه کشورهای منتخب که موفق به بهبود فضای کسب‌وکار خود شده‌اند نیز بررسی‌شده و اصلاحات نهادی و بنیادی که این کشورها در پیش‌گرفته‌اند موردتوجه و بررسی قرارگرفته است. از میان کشورهای مختلفی که ارتقأ رتبه زیادی را تجربه کرده‌اند، روسیه، گرجستان، قزاقستان، امارات متحده عربی و مقدونیه انتخاب‌شده و به تحولات آن‌ها پرداخته‌شده است.

می‌توان گفت که وضعیت فضای کسب‌وکار در ایران مطلوب نیست و درحالی‌که پشتوانه‌های قانونی مناسبی ازجمله قانون «بهبود مستمر فضای کسب‌وکار» برای دستیابی به نتایج مورد انتظار تدوین‌شده است، اما اقداماتی که تاکنون انجام‌شده تأثیر شایان‌ذکری در بهبود این فضا نداشته است. به نظر می‌رسد که دلیل عدم موفقیت در اصلاح فضای کسب‌وکار ایران مشکلات ساختاری است که هماهنگی و ایجاد عزم کافی در دستگاه‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی دخیل در صدر اقدامات لازم برای حل این مشکلات قرار دارد.

در گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، مبانی نظری پشتیبان اجزای یازده‌گانه شاخص سهولت کسب‌وکار، بنیان‌های نظری شاخص سهولت کسب‌وکار، اثربخشی بهبود فضای کسب‌وکار بر شاخص‌های اقتصادی، جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب‌وکار، تجربه کشورهای منتخب موفق به بهبود فضای کسب‌وکارو ... مورد بررسی قرار گرفته است.

متن کامل این گزارش پژوهشکده امور اقتصادی با عنوان «بررسی اهمیت، جایگاه و تجارب کشورهای موفق در بهبود فضای کسب و کار» که در 98 صفحه تهیه شده است را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 

 

تاریخ انتشار گزارش: آبان ماه 1397 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید