10 پیش‌بینی درباره اقتصاد جهان در سال 2019

۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹
10 پیش‌بینی درباره اقتصاد جهان در سال 2019
مجمع جهانی اقتصاد، پیش‌بینی خود پیرامون وضعیت اقتصاد جهان در سال 2019 را منتشر کرد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، اقتصاد جهان سال 2018 را با رشد قوی شروع کرد اما هرچه از سال گذشت روند رشد اقتصادی تغییر کرد. رشد اقتصاد آمریکا به دلیل محرک‌های مالی ابتدای سال سرعت گرفت اما اقتصاد انگلستان، ژاپن و چین ضعیف شدند. این روندها در سال 2019 نیز ادامه خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی جهان از 3.2 درصد در سال 2018 به 3.1 درصد در سال 2019 برسد. در این راستا، مجمع جهانی اقتصاد ده پیش‌بینی خود برای اقتصاد جهان در سال 2019 را منتشر کرده است که در ادامه خلاصه آنها، بیان می‌شود.

1)اقتصاد آمریکا با روند بالا ادامه می‌دهد

در سال 2018 رشد اقتصادی آمریکا، 2.9 درصد بود و پیش‌بینی می‌شود رشد بالا در سال 2019 نیز ادامه پیدا کند اما هرچه از سال بگذرد اثر محرک‌های مالی کاهش پیدا می‌کند. از همین رو رشد اقتصادی امریکا در سال 2019 معادل 2.6 درصد پیش‌بینی می‌شود.

2)توسعه اروپا کندتر می‌شود

رشد اقتصادی منطقه یورو از نیمه دوم سال 2017 رو به کاهش نهاد. پیش‌بینی می‌شود این روند کاهشی در سال جدید میلادی نیز ادامه پیدا کند بطوریکه رشد اقتصادی اروپا به 1.5 درصد در سال 2019 خواهد رسید. بی‌ثباتی سیاسی و افزایش تنش‌های تجاری سبب کندتر شدن رشد اقتصادی اروپا در سال 2019 خواهند شد.

3)بهبود ژاپن ضعیف باقی می‌ماند و رشد آن کمتر از 1% خواهد بود

رشد اقتصادی ژاپن در سال 2018 معادل 0.8 بود و پیش‌بینی می‌شود رشد این کشور با رروند کندی به 0.9 درصد برسد. نخست‌وزیر ژاپن از سال 2012 برنامه اصلاحات اقتصادی خود را آغاز کرد اما سومین برنامه اصلاحات ساختاری او چندان موفق نبوده است.

4)اقتصاد چین در روند کاهشی رشد خواهد ماند

رشد اقتصادی چین از سال 2017 رو به کاهش نهاده و در فصل پائیز به کمترین مقدار خود در ده سال اخیر رسیده است. پیش‌بینی می‌شود در سال 2019 از این مقدار هم پایین‌تر بیاید و به 6.3 درصد برسد. در واکنش به شوک‌های اخیر همچون تعرفه‌های آمریکا، سیاست‌گذاران برنامه‌های پولی و مالی برای کمک به رشد اجرا کرده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود این برنامه‌ها تأثیرگذاری متوسطی داشته باشند.

5)رشد بازارهای نوظهور به 4.6 درصد کاهش می‌یابد

برخی اقتصادها همچون هند، برزیل و روسیه رشد بالایی در سال 2018 داشته‌اند. این در حالی است که برخی از اقتصادهای نوظهور همچون آرژانتین، آفریقای جنوبی و ترکیه از رکود رنج برده‌اند هر چه جلوتر می‌رویم موانع بیشتری بر سر رشد اقتصادهای نوظهور ایجاد می‌شود که کشورهای اندکی توانایی عبور از آنها را دارند

6)بازارهای کالایی

افزایش تقاضا برای کامودینی‌ها یک سطح حمایتی برای آنها ایجاد می‌کند که مانع از سقوط آنها مانند چیزی که در سال 20015 رخ داد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت د آینده نزدیک اندکی افزایش یابد و میانگین به 70 دلار برسد. همچنین به دلیل افزایش عرضه و کاهش تقاضا، ریسک قیمت نفت و سایر کالاها کاهش خواهد یافت.

7)تورم جهانی نزدیک 3 درصد باقی خواهد ماند

تورم مصرف‌کننده در بین سال‌های 2015 تا 2018 بیشتر بین 2 تا 3 درصد بوده است. بخش عمده افزایش تورم مصرف‌کننده به دلیل افزایش تورم منفی کشورهای توسعه‌یافته به سمت تورم دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک‌های مرکزی آنها است. پیش‌بینی می‌شود نرخ توم جهان و کشورهای توسعه‌یافته در سال 2019 بین دو تا سه درصد باقی بماند.

8)نرخ بهره فدرال رزرو افزایش می‌یابد و ممکن است برخی بانک‌های دیگر هم پیروی کنند

احتمالا فدرال رزرو آمریکا در سال آینده نرخ بهره را سه برابر کند و دیگر بانک‌های مرکزی همچون بانک انگلستان، بانک مرکزی کانادا و برخی اقتصادهای نوظهور همچون برزیل، هند و روسیه احتمالا نرخ بهره را افزایش خواهند داد. اما بانک مرکزی اروپا تا سال 2020 نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. چین نیز محرک‌های کمی در بازارهای خود به کار خواهد گرفت.

9)دلار آمریکا در سطح بالا باقی خواهد ماند

ادامه رشد اقتصادی بالای آمریکا و سیاست‌های نرخ بهره فدرال رزرو دلایل اصلی این پیش‌بینی هستند. با این وجود امکان نوسان دلار نیز بسیار بالا است. پیش‌بینی می‌شود نرخ یورو دربرابر دلار در پایان سال 2019 به 1.10 دلار برسد.

10)ریسک‌های سیاستی افزایش‌ یافته اما برای رکود در 2019 کافی نیست

ادامه اشتباهات سیاستی بزرگ‌ترین تهدید رشد جهانی در 2019 و بعد از آن هستند. تنش‌های تجاری به دلیل آنکه ممکن است از کنترل خارج شوند خطرناک هستند. علاوه‌بر این کسری بودجه بالا در آمریکا و سطح بالای بدهی‌ها در آمریکا و اروپا و ژاپن و اشتباهات بانک‌های مرکزی کلیدی، دیگر تهدیدات رشد اقتصاد جهانی هستند.

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید