اقتصاد 2018 در 5 نمودار

۱۹ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۲۵
اقتصاد 2018 در 5 نمودار
صندوق بین‌المللی پول در گزارشی به بررسی وضعیت اقتصاد جهان در سال 2018 میلادی در قالب ۵ نمودار پرداخته است.

 

 به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، اقتصاد جهان سال 2018 را با یک چشم‌انداز مثبت آغاز کرد. این چشم‌انداز مثبت از رشد تولید و تجارت جهانی در سال 2017 ناشی شده بود. اما هنگامیکه به مرور اعتماد سرمایه گذاران به چشم‌انداز اقتصاد جهانی از بین رفت نوسانات رخ داد.

 

 

 

 یکی از دلایل از بین رفتن این نگاه مثبت به رشد اقتصادی، اجرای تعرفه‌های وارداتی در اقتصادهای بزرگ بخصوص ایالات متحده آمریکا و انجام اقدامات تلافی‌جویانه توسط دیگر کشورها ازجمله چین بود. صحبت‌های فزاینده پیرامون حمایت از تولیدات داخلی، سبب ایجاد تردید درباره سیاست‌های تجاری شد

 

علیرغم این اقدامات اقتصاد آمریکا در سال 2018 به سرعت رشد کرد  که دلیل آن کاهش مالیات‌ها و افزایش هزینه‌ها بود که تقاضا را تحریک کرد. فدرال رزرو نیز سیاست افزایش نرخ بهره را ادامه داد. درنتیجه رشد نرخ سود اوراق قرضه بلندمدت آمریکا کاهش پیدا کرد زیرا سرمایه گذاران ریسک‌هایی را برای آینده رشد می‌دیدند.

 

همان طور که در سال 2018، رشد اقتصادی و نرخ بهره آمریکا از سایر اقتصادهای بزرگ جهان سبقت گرفته است ارزش دلار دربرابر بیشتر ارزها نیز افزایش یافته است

 

برخی اقتصادهای نوظهور آسیب‌پذیر در سال 2018 تحت‌ فشار قرار گرفته‌اند. زیرا به دلیل افزایش قدرت دلار و ریسک موجود، سرمایه گذاران از این بازارها خارج شدند. بیشتر این کشورها شاهد افزایش هزینه‌های استقراض خارجی بودند اما میزان این افزایش بسیار متفاوت بود.

 

 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید