گزارش فضای کسب و کار 2019 منتشر شد

۱۹ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶
گزارش فضای کسب و کار 2019 منتشر شد
بانک جهانی در گزارش جدید فضای کسب و کار ، وضعیت کشورهای مختلف را در ده شاخص مورد بررسی قرار داد.

بانک جهانی گزارش جدید خود پیرامون فضای کسب و کار را با عنوان «گزارش فضای کسب‌وکار ۲۰۱۹» منتشر کرد. در این گزارش ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب‌وکار با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

شاخص فضای کسب‌وکار بر اساس۱۰ زیرشاخص با عناوین آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت دارایی‌ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قرارداد‌ها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. هر چه امتیاز کلی این شاخص بالاتر باشد نشان دهنده سهولت بیشتر فضای کسب و کار است.

گزارش جدید بانک جهانی که دوره یک‌ساله منتهی به ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۹۷) را بررسی کرده نشان میدهد شاخص کلی فضای کسب‌وکار در ایران نسبت به سال قبل ۲.۳۴ واحد بهبود یافته و به نمره ۵۶.۹۸ رسیده است. بر این اساس ایران در رده‌بندی فضای کسب‌وکار در بین ۱۹۰ کشور جهان در رتبه ۱۲۸ قرار گرفته است و علیرغم بهبود فضای کسب و کار همچنان از رتبه مناسبی برخوردار نیست.

بر اساس این گزارش از میان ۱۰ محور کسب‌وکار در ۶ زیرشاخص آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت دارایی‌ها، مالیات، تجارت، و دریافت انرژی برق وضعیت ایران نسبت به سال قبل بهبود یافته است و در سایر زیرشاخص‌ها وضعیت ایران تغییری نداشته است.

 در بین کشورهای جهان نیوزیلند با نمره ۸۶.۵۹ رتبه نخست سهولت فضای کسب‌وکار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور با ۸۵.۲۴ امتیاز، دانمارک با ۸۴.۶۴ امتیاز، هنگ کنگ با ۸۴.۲۲ امتیاز و کره جنوبی با ۸۴.۱۴ به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین کشورهای لیبی، یمن، ونزوئلا، اریتره و سومالی به ترتیب به‌عنوان ۵ کشور آخر در جدول رتبه‌بندی فضای کسب و کار در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار گرفته‌اند. سومالی به‌عنوان بدترین کشور جهان در فضای کسب و کار تنها نمره ۲۰.۰۴ را کسب کرده است.

متن کامل این گزارش را می‌توانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید