گزارش رقابت‌پذیری 2018 منتشر شد

۹ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۰۶
گزارش رقابت‌پذیری 2018 منتشر شد
جدیدترین گزارش رقابت‌پذیری جهان برای سال 2018 منتشر شد.
به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، «مجمع جهانی اقتصاد» گزارش جدید «رقابت‌پذیری» را برای سال 2018 منتشر کرد. در این گزارش از شاخص جدیدی با عنوان «شاخص جهانی رقابت‌پذیری 4.0» به منظور ارزیابی بهره‌وری و رقابت‌پذیری اقتصادها استفاده شده است. در همین راستا گزارش اخیر به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ چهل ساله این گزارش‌ها قلمداد شده است.
در این گزارش، ایران با کسب نمره 54.9 در رتبه هشتاد و نهم رقابت‌پذیرترین اقتصادهای جهان قرار گرفته است. در سال 2018 علیرغم بهبود 0.4 واحدی امتیاز ایران در شاخص رقابت‌پذیری، تنزل یک رتبه‌ای را نسبت به گزارش سال گذشته تجربه کرده است.
در این گزارش وضعیت ایران در هر یک از دوازده زیرشاخص اصلی رقابت‌پذیری مورد بررسی قرار گرفته است. بهترین رتبه ایران در شاخص اندازه بازار است که در جایگاه نوزدهم جهان قرار گرفته و بدترین رتبه نیز در شاخص بازار نیروی کار است که جایگاه صد و سی و شش را در بین کشورهای جهان کسب کرده است.
بر این اساس، آمریکا با بهبود 0.8 واحدی شاخص رقابت‌پذیری نسبت به سال گذشته به‌عنوان رقابت‌پذیرترین اقتصاد جهان معرفی شده است. سنگاپور، آلمان، سوئیس، ژاپن، هلند، هنگ کنگ، انگلیس، سوئد و دانمارک در رده‌های دوم تا دهم قرار گرفته‌اند. همچنین کشورهای چاد، یمن و هائیتی به ترتیب در انتهای رتبه‌بندی شاخص رقابت‌پذیری جهان قرار گرفته‌اند.
 

متن کامل این گزارش را که در 670 صفحه منتشر شده است می‌توانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید