برنامه‌های دکتر دژپسند ارائه شد

۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶
برنامه‌های دکتر دژپسند ارائه شد
فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، تشکیل هسته های اندیشه ورزی، اصلاح نظام بانکی، تقویت و اعطای اختیارات به استان ها، تسریع در بهبود فضای کسب وکار و توانمند سازی بخش خصوصی را از جمله برنامه های اصلی خود در صورت کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.
به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، فرهاد دژپسند طی سخنانی در جلسه رای اعتماد در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم ارتباط تعریف شده و مستمر وزیر آینده اقتصاد با نمایندگان مجلس، افزود: تداوم این ارتباط، بسیار مهم است زیرا در شرایط خطیر فعلی، با هیچ طرح و برنامه ای، مگر با تعامل چند جانبه، نمی توان ادعای عملکرد معجزه آسا داشت.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در همین راستا، یکی از برنامه های اصلی خود را تشکیل هسته های اندیشه ورزی عنوان و اعلام کرد: این هسته ها با حضور نمایندگان مجلس، بخش خصوصی و دانشگاهیان شکل خواهد گرفت.

دژپسند با تشبیه شرایط فعلی کشور و جنگ اقتصادی دشمن با ایام جنگ تحمیلی، اظهار داشت: در آن زمان یکی از عواملی که باعث شد از جنگ سربلند بیرون بیاییم، وجود سرمایه اجتماعی و تعامل همه جانبه در کشور بود و امروز هم در نهایت همین موضوع به کمک ما خواهد آمد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در تشریح سوابق خود گفت: در سال 1374 به عنوان مدیر کل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه و از طریق تعامل با صاحبنظران و همکاران سایر نهادها از جمله مجلس شورای اسلامی مسئولیت تدوین برنامه اقتصاد بدون نفت را به عهده گرفتم وخرسندم که امروز نیز در صورت انتخاب به عنوان وزیر اقتصاد، می توانم از همین برنامه برای مدیریت بحران استفاده کنم.

دژپسند با بیان اینکه امروز در شرایطی بسر میبریم که باید برای مدیریت تورم، اقدامات لازم را انجام دهیم گفت: من از سال 1374 تا امروز به صورت مقطعی و دایمی، با وزارت اقتصاد ارتباط داشته ام و از ظرفیت های بالای آن بخوبی آگاهم ولی معتقدم صرفا با اکتفا به ظرفیت های این وزارتخانه، نمی توان راه برون رفت از شرایط فعلی را پیدا کرد.

وی افزود: به همین لحاظ، تامین مالی از منابع داخلی و خارجی باید به شکل جدی تر در دستور کار قرار گیرد و در این راه، اصلاح نظام بانکی به عنوان اولین نکته مورد تاکید رییس جمهور در دیدار من با ایشان، باید هر چه سریع تر به سامان برسد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قدرت اعطای تسهیلات بانک ها به بنگاه های اقتصادی باید افزایش یابد افزود: البته بانک ها از برخی مسایل از جمله مطالبات معوق خود از دولت در رنج هستند و باید مراقب بود که اگر از بانک ها حراست لازم به عمل نیاید ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شوند.

فرهاد دژپسند در ادامه با تاکید بر لزوم مدیریت و هدایت نقدینگی در کشور و اندیشیدن تدابیری برای تبدیل آن به اهرمی برای رونق اقتصادی گفت: امروز مردم به دلیل دغدغه حفظ ارزش پول خود، حاضر به  سرمایه گذاری در هر جایی نیستند و ما باید بکوشیم شرکت های بزرگ مقیاسِ دارای محصول صادراتی را به منظور هدایت نقدینگی مردم، به میدان بیاوریم.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه معادل هفت هزار، هزار میلیارد تومان، مجموع ارزش  دارایی ها و نیز دارایی ها و اموال مازاد دولتی است، اظهار داشت: اگر فرض کنیم تنها بیست درصد این اموال، یعنی 1400 هزار میلیارد تومان آن قابلیت نقد شوندگی داشته باشد، تصور کنید همین رقم می تواند چه اهرم قوی برای تحرک بخشی به اقتصاد کشور  باشد و با این رقم چه جهشی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد.

دژپسند با بیان اینکه نباید به هیچ وجه به این ارقام نیز راضی بود، اظهار داشت: برای دست یابی به جهش واقعی نیاز به تامین منابع مالی خارجی به صورت سرمایه گذاری مستقیم و فاینانس داریم.

وی با اشاره به جذب 15 میلیارد دلار از سوی وزارت اقتصاد به عنوان متولی جذب سرمایه خارجی در کشور اظهار داشت: یکی از راه های افزایش جذب سرمایه خارجی، استفاده از جاذبه های قومی و منطقه ای در  استان های مختلف کشور است که البته لازمه آن اعطای اختیارات بیشتر به استان ها به عنوان موتور رشد اقتصادی کشور است.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح ارتباط تنگاتنگ بنگاه های تولیدی با نظام مالیاتی، گمرکی و بانکی کشور و تاکید بر بهبود فضای کسب و کار به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های خود پس از تصدی وزارت اقتصاد گفت: همان طور که ریس جمهور نیز در جلسه امروز مجلس تاکید داشتند، باید دقت داشت، در چنین شرایطی نمی توانیم بیش از این به مودیان منظم و درستکار و خوش حساب، فشار بیاوریم، بلکه باید ساز و کاری به منظور شناسایی پایه های جدید مالیاتی و انسداد راه های فرار مالیاتی و نیز تصویب سریع تر لوایحی چون نصب صندوق های مکانیزه فروش و مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی بیاندیشیم.

دژپسند در ادامه با اعلام اینکه تدوین لایحه امنیت سرمایه گذاری با همکاری قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی جزو اولین اقدامات وی در صورت کسب رای اعتماد خواهد بود، اظهار داشت: برای جذب سرمایه خارجی باید کاری کنیم که در درجه اول، سرمایه گذار داخلی احساس امنیت کند، زیرا سرمایه گذار خارجی بیش از هر چیز، با دیدن وضعیت مطلوب سرمایه گذاران داخلی، ترغیب به سرمایه گذاری در کشور می شود.

شایسته سالاری، بخشی دیگر از مباحث وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در جلسه رای اعتماد بود. دژپسند در این خصوص اظهار داشت: موضوع مهم برای تحقق کارآمدی هر چه بیشتر وزارت اقتصاد، بحث شایسته سالاری است و در این راستا، بدیهی است که من برای بکارگیری نیروها در وزارت اقتصاد از کسانی که دانش و تجربه مفید و مرتبط با حوزه کاری داشته باشند، استفاده خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با بحث خصوصی سازی نیز با تاکید بر اینکه این امر باید خیلی جدی تر دنبال شود، تصریح کرد: سوال من این است که چرا باید کماکان 20 درصد از سهام سه بانک مهم کشور متعلق به دولت باشد و آیا نباید این سهام فروخته شود و به عنوان مثال، از محل آن، بدهی دولت به  بانک ها پرداخت شود؟

دژپسند در خاتمه سخنان خود با اشاره به تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه به دستور مقام معظم رهبری، اظهار داشت: با وجود این شورا و هماهنگی و تعامل بین بخش های مختلف اقتصاد، می توانیم با تلاش بیشتر، به اهداف چشم انداز 1404 دست یابیم.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید