جدیدترین چشم‌انداز اقتصاد ایران و جهان منتشر شد

۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵
جدیدترین چشم‌انداز اقتصاد ایران و جهان منتشر شد
صندوق بین‌المللی پول گزارش جدید خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان را با عنوان «چالش‌های رشد پایدار» منتشر کرد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود، پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان در سال‌های 2018 و 2019 را کاهش داد. این نهاد در بازنگری چشم‌انداز خود رشد اقتصادی جهان برای سال‌های 2018 و 2019 را 3.7 درصد پیش بینی کرد. این در حالی است که این رقم در گزارش قبلی 3.9 درصد برای هر دو سال بود.

در این گزارش به بررسی وضعیت اقتصاد ایران نیز پرداخته شده است و شاخص‌های اقتصاد کلان برای سال‌های 2018 و 2019 پیش‌بینی شده است.

صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ را ۳.۷ درصد برآورد کرده و رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را منفی ۱.۵ درصد پیش‌بینی کرده است. این گزارش از استمرار رشد اقتصادی منفی ایران خبر میدهد و رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ را منفی ۳.۶ درصد پیش‌بینی می‌کند.

با توجه به رشد اقتصادی منفی، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۸ نیز به ۴۳۰ میلیارد و ۸۲ میلیون دلار کاهش حواهد یافت و در سال ۲۰۱۹ به ۳۳۳ میلیارد و ۶۰۳ میلیون دلار خواهد رسید. این در حالی است که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ برابر ۴۳۰ میلیارد  و ۷۰۹ میلیون دلار بوده است.

کاهش تولید ناخالص داخلی نیز منجر به افزایش بیکاری خواهد شد بطوریکه پیش‌بینی این نهاد نشان میدهد نرخ بیکاری از ۱۱.۸ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۱۲.۸ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۱۴.۲ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش می‌یابد.

گزارش صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند، نرخ تورم که در سال ۲۰۱۷ برابر با ۹.۶ درصد بوده است در سال 2018 به ۲۹.۶ درصد  و در سال ۲۰۱۹ نیز به ۳۴.۱۱ درصد افزایش یابد.

این گزارش از افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد ایران نیز خبر میدهد. بطوریکه کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی سال 2017 معادل ۳۵.۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی بوده که این رقم در سال 2018 به ۳۹.۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت و در سال ۲۰۱۹ با تغییری اندک به ۳۹.۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

صندوق بین‌المللی پول همچنین از کاهش درآمدها و مخارج دولت در سال 2018 خبر میدهد. بطوریکه کل درآمد دولت در سال ۲۰۱۸ معادل ۱۴.۰۹ درصد تولید ناخالص داخلی و کل هزینه‌های آن معادل ۱۷.۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است.

 

متن کامل این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید