جدیدترین پیش‌بینی از اقتصاد جهان منتشر شد

۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۰
جدیدترین پیش‌بینی از اقتصاد جهان منتشر شد
«صندوق بین‌المللی پول (IMF)» جدیدترین گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» را منتشر کرد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، «صندوق بین‌المللی پول (IMF)» در جدیدترین گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» به بررسی وضعیت اقتصاد جهانی و برآورد رشد اقتصادی مناطق مختلف جهان پرداخته است.

این صندوق به مهمترین موضوع روز اقتصاد جهان یعنی وضع تعرفه بر واردات آمریکا پرداخته است. در این گزارش تاکید شده که تشدید تنش‌های تجاری بر روند رو به بهبود اقتصاد جهانی تاثیر منفی گذاشته است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهان امسال و سال‌ آینده میلادی رشد اقتصادی 3.9 درصدی را تجربه کند.

صندوق بر این باور است که سیاست‌های تجاری جدید آمریکا بر بسیاری از کشورها تاثیر خواهد گذاشت. بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول در صورت تحقق تهدیدات شرکای تجاری آمریکا، رشد اقتصادی جهان تا سال 2020 حدود 0.5 درصد کاهش می‌یابد که این رقم معادل زیان 500 میلیارد دلاری در تولید سالانه جهان است. این شرایط می‌تواند با افزایش نااطمینانی‌ها و کاهش سرمایه‌گذاری موجب بروز اخلال در روند احیای اقتصاد جهان شود.

صندوق برآورد خود از رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته را نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی خود کاهش داده است و میانگین رشد اقتصادی این کشورها را برای سال 2018 و 2019 به ترتیب 2.4 و 2.2 درصد پیش بینی کرده است. همچنین این گزارش رشد اقتصادی اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه را در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۹/ ۴ درصد و ۱/ ۵ درصد پیش‌بینی کرده است،

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که درپی کاهش نرخ‌های مالیات و افزایش مخارج دولت، رشد اقتصادی آمریکا افزایش خواهد یافت. این رشد بهبود وضعیت اشتغال را در این کشور بدنبال خواهد داشت. اما بر اساس پیش‌بینی صندوق، رشد اقتصادی آمریکا در سال‌های آینده کاهش خواهد یافت. زیرا دوره رونق سیکل‌ تجاری آمریکا به پایان خواهد رسید و اثرات مثبت سیاست‌های مالی فعلی نیز از بین می‌رود.

صندوق در این گزارش به بررسی ریسک‌های جهانی نیز پرداخته است و درمجموع این ریسک‌ها را بیشتر از گزارش قبلی خود قلمداد کرده است. نااطمینانی سیاسی در اروپا (همچون بن‌بست در برگزیت) و بی‌ثباتی‌های سیاسی در آمریکای جنوبی ازجمله این ریسک‌ها هستند.

متن کامل این گزارش را می‌ توانید از لین لینک دریافت نمایید.

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید