انتشار گزارش بانک جهانی پیرامون تحرک اقتصادی

۱۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۶
انتشار گزارش بانک جهانی پیرامون تحرک اقتصادی
تحرک اقتصادی (economic mobility) مفهوم نسبتا جدید است که به معنای بهبود دسترسی فرزندان به منابع و امکانات جهت بهبود وضعیت معیشتی نسبت به والدین (نسل قبل) و بالفعل کردن پتانسیل‌های خود است.
اگر شما در یک خانواده با درآمد پایین متولد شده باشید شانس‌هایی که صرف نظر از سابقه (گذشته) باعث ارتقا شما می‌شوند چقدر هستند؟ توانایی بالا رفتن از نردبان درآمدی هم در زندگی شخصی و هم نسبت به والدین برای مبارزه با فقر، کاهش نابرابری و بالا رفتن رشد بااهمیت است. با این حال در سال‌های اخیر تحرک در بخش‌های زیادی از جهان متوقف شده است. با این چشم انداز تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان، بیشتر با موقعیت اجتماعی والدینشان گره خورده‌اند تا با پتانسیل خودشان. این گفته بر اساس گزارش جهانی بانک جهانی درخصوص تحرک اقتصادی (economic mobility) است. همچنین به طور متوسط تحرک در کشورهای در حال توسعه بسیار پایین‌تر از اقتصادهای با درآمد بالا است. 
 
گزارش «تحرک اقتصادی بین‌نسلی در سرتاسر جهان» نشان میدهد آفریقا و شمال آسیا، مناطقی با فقیرترین مردم جهان دارای کمترین تحرک هستند. در برخی کشورهای با درآمد پایین یا کشورهای ضعیف آفریقایی فقط 12 درصد جوانان تحصیلات بیشتری از والدینشان دارند. از سوی دیگر، شرق آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و شمال آفریقا، متوسط تحرک افزایش یافته است. بطوریکه در توسعه اقتصادی اگر فرصت‌ها برابرتر شوند احتمالا تحرک نیز افزایش می‌یابد که معمولا به سرمایه گذاری عمومی بالاتر و سیاست‌ها بهتر نیاز است.

روی وندر وید (Roy Van der Weide) اقتصاددان گروه تحقیقاتی توسعه اقتصادی در بانک جهانی و یکی از نویسندگان این گزارش، می‌گوید: تحرک اقتصادی بالا منجر به رشد سریع اقتصادی و کاهش فقر می‌شود. همچنین می‌تواند انسجام و ثبات اجتماعی را تقویت کند، زیرا افرادی که در جوامع سیار (قابل تحرک) زندگی می‌کنند، بیشتر به آینده خوشبین هستند.
این گزارش بیش از نیم قرن گذشته را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا زندگی بچه‌ها در بخش‌های مختلف دنیا نسبت به پدر و مادرشان بهتر شده یا بدتر و اقدامات محلی، ملی و جهانی را پیشنهاد می‌کند که می‌تواند چرخه فقر و نابرابری را بشکند و راه را برای فعال کردن پتانسیل نسل آینده مهیا کند. بررسی این موضوعات با استفاده از پایگاه داده جهانی تحرک بین نسلی (GDIM)، که شامل 96 درصد از جمعیت جهان از جمله بسیاری از کشورهای در حال توسعه است انجام شده است.
این گزارش دو جنبه از تحرک اقتصادی را برآورد می‌کند: 1)برآورد مطلق که محاسبه درصد افرادی است که از نظر استاندارد زندگی یا دستیابی به امکانات آموزشی از والدینشان فراتر رفته‌اند. 2)برآورد نسبی که میزانی که موقعیت یک فرد در مقیاس اقتصادی مستقل از موقعیت والدینش است را اندازه‌گیری می‌کند

این گزارش بانک جهانی در 310 صفحه و در شش فصل ندوین شده است که فایل اصلی آن از این لینک قابل دریافت است. شایان ذکر است این گزارش شامل تحلیل‌ها، داده‌ها، جداول و نمودارهای مختلف پیرامون تحرک اقتصادی است و منبع مناسبی برای مطالعه پیرامون این مفهوم به شمار می‌رود.
 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید