​بهبود رشد اقتصادی ایران در گزارش جدید بانک جهانی

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۰
​بهبود رشد اقتصادی ایران در گزارش جدید بانک جهانی
در گزارش جدید بانک جهانی، وضعیت اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گرفته و با وجود خروج آمریکا از برجام، رشد اقتصادی ایران اندکی افزایش یافته است.

هفته گذشته بانک‌ جهانی گزارش جدید خود از «چشم‌انداز اقتصادی جهان» را منتشر و در آن به بررسی وضعیت اقتصادی کشورها و مناطق مختلف جهان پرداخت. بانک‌جهانی‌ در این گزارش، رشد اقتصادی جهان در سال 2018 میلادی را همانند سال گذشته 3.1 درصد پیش‌بینی کرد.

این نهاد رشد اقتصادی جهان در سال‌های آینده را با شیب ملایمی نزولی برآورد کرده است بطوریکه رشد اقتصادی جهان در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌ترتیب 3 و 2.9 درصد پیش‌بینی شده است.

در بخش خاورمیانه این گزارش وضعیت اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گرفته است که بر اساس این گزارش با وجود خروج آمریکا از برجام، رشد اقتصادی ایران اندکی افزایش یافته است.

براساس پیش‌بینی‌ بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸  رشد 4.1 درصدی خواهد داشت که نسبت به پیش‌بینی قبلی بانک جهانی، بهبود وضعیت اقتصادی ایران را نشان میدهد. همچنین رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز به ترتیب 4.1 و 4.2 درصد پیش‌بینی شده است.

در این گزارش برآورد رشد اقتصادی ایران در سال 2017 نیز بهبود یافته است. براساس برآوردهای گزارش پیشین این نهاد، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ رشد 3.6 درصدی داشته است که در گزارش جدید این نرخ با 0.7 درصد افزایش به 4.3 درصد رسیده است.

با توجه به اشاره گزارش بانک جهانی به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، به نظر میرسد نرخ‌های اعلام شده حاکی از بی‌تفاوتی پیش‌بینی‌های بانک جهانی نسبت به این اقدام آمریکا باشد. به این صورت که حداقل در کوتاه مدت و در سال 2018 بازگشت تحریم‌ها نمی‌تواند تاثیری بر رشد اقتصادی ایران بگذارد. برای بررسی تاثیر آن بر رشد اقتصادی سال‌های آتی نیز باید منتظر گزارش‌های بعدی بانک حهانی بود.

در قسمتی از گزارش که به بازگشت تحریم‌های ایران اشاره شده به این نکته اذعان شده است که عدم اطمینان قابل توجهی درمورد تاثیر نهایی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران وجود دارد، اما احتمال دارد که این اتفاق صادرات نفت ایران را چند صد هزار بشکه در روز کاهش دهد. 

بانک جهانی معتقد است خطراتی که قیمت نفت را تهدید می‌کند در درجه اول از تحولات ژئوپلیتیک مربوط به تولیدکنندگان اصلی نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا، به ویژه مربوط به بازگشت تحریم‌های ایران است. برهمین اساس انتظار می‌رود قیمت نفت در سال 2018 به 70 دلار و در سال 2019 به 69 دلار در هر بشکه برسد. این اعداد نسبت به پیش‌بینی قبلی بانک جهانی 12 دلار برای سال 2018  و 10 دلار برای سال 2019 افزایش یافته است.

در قسمت پایانی گزارش نیز به معرفی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جهان پرداخته شده است. ایران پس از آمریکا و روسیه سومین تولیدکنننده بزرگ گاز در جهان است. در تولید نفت نیز با تولید 5 میلیون بشکه نفت در روز پس از آمریکا، عربستان و روسیه در رتبه چهارم جهان قرار دارد. همچنن ایران پس از آمریکا، روسیه و چین چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز در جهان است و درخصوص مصرف گندم نیز ایران در میان ۱۰ مصرف‌کننده بزرگ گندم جهان قرار دارد.

 

متن کامل این گزارش را می‌توانید از این لینک مطالعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید