بسیاری از نتایج اقتصاد خرد شکننده هستند

۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴
بسیاری از نتایج اقتصاد خرد شکننده هستند
آگاهی از نواقص و کمبودهای نتایج تحقیقات نباید منجر به پوچ‌گرایی (ناامیدی) شود اما عاقلانه است که نسبت به هر نتیجه ای به دیده تردید و شک بنگریم.

یورام بومان (Yoram Bauman) اقتصاددان و طنزپرداز می‌گوید: «اقتصاددانان خرد در مورد موضوعات خاصی اشتباه می‌کنند درحالیکه اقتصاددانان کلان به طور کلی اشتباه می‌کنند» در طول دهه گذشته اقتصاددانان کلان انتقادات شدید و گسترده‌ای را تحمل کرده‌اند. یعنی در دوره‌ای که در آن بحران مالی، بیکاری فزاینده و مباحثات تلخ بین درخشان‌ترین ستاره های این عرصه (اقتصاددانان) انجام می‌شد.

با وجود این اکثریت جامعه علمی اقتصاد را اقتصاددانان خرد تشکیل می‌دهند. کسانی که رفتار افراد و بنگاه‌ها را در بازارهای فردی مطالعه می‌کنند. کار آنها تاثیرگذار است و به کلیه ابعاد سیاست اجتماعی مرتبط است. اما مطالعه آنها کمتر از مطالعه اقتصاد جهان خطاپذیر نیست و باید با احتیاط با آن رفتار کرد.

دهه‌هاست که غیر‌اقتصاددانان به فرضیه‌های زیربنایی نظریات اقتصادی حمله می‌کنند. به ویژه این فرض که افراد با اطلاعات کامل نفع شخصی خود را ماکزیمم می‌کنند. با وجود اینکه اقتصاددانان می‌دانند بازارها شکست می‌خورند و انسان‌ها همیشه عقلایی نیستند، اما هنوز بسیاری از تحقیقاتشان بر فرضیه‌های نئوکلاسیکی مبتنی است.

پیشرفت‌های جدید در تحقیقات اقتصادی منجر به بهبود قابل توجه پژوهش‌ها شد. اما آنها علم اقتصاد را در معرض مشکلاتی قرار دادند که بسیاری از علوم اجتماعی و برخی از دیگر علوم با آنها مواجه بودند. به عنوان مثال محققان می‌توانند آزمون‌های آماری یا داده‌های مورد استفاده را دستکاری کنند تا به نتیجه جالبی برسند یا یک ترکیب تصادفی را معنادار بدانند.

حتی وقتی که یک تحقیق به طور کامل طراحی و اجرا شده است نتایج آن قابل تفسیر است. عوامل محیطی همچون نهادهای متغیر یا هنجارهای اجتماعی نقش مهمی بازی می‌کنند. اما محققان نمی‌توانند آنها را به طور کامل در نظر گیرند.

 

متن کامل این مقاله اکونومیست را می‌توانید در این لینک مطالعه نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید