پنج چیزی که درباره محیط‌زیست از داووس آموختیم

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸
پنج چیزی که درباره محیط‌زیست از داووس آموختیم
خلاصه‌ای از مباحث محیط‌زیستی مطرح شده در اجلاس سالیانه مجمع جهانی اقتصاد (داووس 2018)

از تعییرات آب و هوایی تا حفظ اقیانوس‌ها، رهبران جهان در اجلاس سالیانه مجمع جهانی اقتصاد (داووس 2018) صحبت‌های زیادی درباره محیط‌‌زیست کردند. در اینجا خلاصه‌ای اجمالی از برخی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده را می‌آوریم.

بزرگ‌ترین تهدید تمدن

نارندا مودی به‌عنوان رهبر کشوری که دارای سریع‌ترین رشد اقتصادی در بین اقتصادهای بزرگ جهان است صحبت‌های خود با مخاطبین اجلاس داووس را اینگونه آغاز کرد که تغییرات آب و هوایی بزرگ‌ترین تهدید تمدن انسانی است.

2018: سالی برای تقویت اقدامات آب و هوایی

رهبران کشورها و گروه‌های حاضر در اجلاس درباره برنامه‌های خود برای بهبود وضعیت محیط زیست و آب و هوا صحبت کردند. به‌عنوان مثال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، اعلام کرد که تمام نیروگاه‌های زغال سنگ را تا سال 2021 تعطیل خواهد کرد و اقدامات اقلیمی را یکی از پنج ستون برنامه‌های خود برای اصلاحات اقتصادی قرار خواهد داد.

رژه یک مرد؟

در داووس 2018 جی ایسللی، فرماندار واشنگتن، گفت که ترامپ درمورد تغییرات آب و هوایی به تغییرات خود به خود معتقد است. در این رژه او تنها است و هیچ کس در این زمینه از او پیروی نمی‌کند.

اقیانوسی از فرصت

تا به امروز، جهان برای کاهش تغییرات اقلیمی به اقیانوس‌ها متکی بوده است. آنها نقش پررنگی در کاهش CO2 و جذب گرما داشته‌اند. اما اقیانوس‌های ما تحت تهدید از سوی پلاستیک، ماهیگیری بیش از حد، گرم شدن کره زمین و اسیدی شدن هستند.

پنجره‌ای از فرصت

با این حال، با وجود تعهدات و مواضع قوی که در طول اجلاس بیان شد، توافق قوی‌ای وجود دارد که چالش‌های زیست محیطی دربرابر انسان و سیاره ما فوری هستند و نمی‌توانند نادیده گرفته شوند. ما یک فرصت محدود برای معکوس کردن این شرایط پیش از آنکه خیلی دیر شود داریم.

 

متن کامل این گزارش را می‌توانید در سایت مجمع جهانی اقتصاد در این لینک مطالعه نمایید.


کلیدواژه ها: محیط زیست ، داووس ، مجمع جهانی اقتصاد

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید