بررسی تعرفه‌های گمرکی در گروه کالاهای مختلف

۲ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵
بررسی تعرفه‌های گمرکی در گروه کالاهای مختلف
امروزه تجارت بین‌المللی جز لاینفک اقتصاد کشورها شده است. یکی از مواردی که بر جریان تجارت بین‌المللی اثرگذار است سیاست‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای کشورهاست.

 تجارت خارجی عامل مؤثری در رشد و توسعه اقتصادی کشورهاست و می‌تواند تمامی بخش‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهد. تجارت بین‌الملل، رشد اقتصادی را از طریق دسترسی به بازارهای خارجی، تکنولوژی و منابع تحت تاثیر قرار می‌دهد و علاوه‌بر آن با تامین درآمدهای ارزی از طریق صادرات، منابع مالی لازم را برای کشورها فراهم کند.

همچنین تجارت در بر گیرنده اثرات آموزشی است، زیرا تولیدکنندگان داخلی به دلیل رو به رو شدن با رقابت خارجی به استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌تر ترغیب می‌شوند و این امر در بلندمدت باعث کاهش هزینه‌های تولید، کاهش قیمت‌ها و افزایش رفاه مصرف کنندگان می‌شود. حجم تجارت جهانی در دهه‌های اخیر افزایش یافته است و امروزه تجارت بین‌المللی جز لاینفک اقتصاد کشورهاست، به طوری که حجم تجارت خارجی به تولید ناخالص داخلی در جهان از حدود ۲۶ درصد در سال ۱۹۶۰ به ۵۶ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

یکی از مواردی که بر جریان تجارت بین‌المللی اثرگذار است سیاست‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای کشورهاست. تاکنون گزارش‌هایی که به صورت منظم و مستمر به بررسی سیاست‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای کشور بپردازد منتشر نشده است. لذا پژوهشکده امور اقتصادی، به‌عنوان بازوی پژوهشی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بررسی تجارت خارجی کشور و انتشار گزارش‌های تحلیلی دوره‌ای در این حوزه را در دستور کار قرار داده است.

متن کامل این گزارش را که با عنوان «بررسی تعرفه‌های گمرکی در گروه کالاهای مختلف» به بررسی نظام تعرفه‌ای کشور در سال ۱۳۹۳ پرداخته است را می‌توانید در فایل زیر مطالعه نمایید. لازم به ذکر است که داده‌های مربوط به سال‌های پس از ۱۳۹۳ توسط گمرک در اختیار پژوهشکده قرار نگرفته است،

 

تاریخ انتشار گزارش: اسفندماه 1396

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید