آثار سیاست‌های تعرفه‌ای بر اقتصاد ایران

۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۲۶
آثار سیاست‌های تعرفه‌ای بر اقتصاد ایران
تجارت خارجی عامل موثری در رشد و توسعه اقتصادی کشورهاست و می‌تواند تمام بخش‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

در بند «د» ماده ۴ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی کشور به اصلاح سیاست‌های ارزی، تجاری و تعرفه‌ای با رویکرد ارتقای کیفیت و رقابت‌پذیر ساختن کالای تولید داخل برای صادرات اشاره شده است که در این میان تغییر تعرفه‌های وارداتی یکی از ابزارهای اجرای سیاست‌های بند فوق است.

با تغییر تعرفه‌ها، اگر کالای وارداتی استفاده مصرفی داشته باشد به صورت مستقیم و اگر استفاده واسطه‌ای با سرمایه‌ای داشته باشد به صورت غیرمستقیم قیمت‌ها تغییر می‌کند. این افزایش قیمت‌ها در چرخه اقتصاد بر بخش‌های مختلف اثر می‌گذارد و باعث تغییر هزینه‌های تولید، تقاضای عوامل تولید، درآمد عوامل تولید، درآمد و تقاضای خانوار، فروش بنگاه‌ها، سطح عمومی قیمت‌ها و غیره می‌شود‌. این اثرات به صورت همزمان در بازارهای به هم وابسته اتفاق می‌افتد و به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر بخش‌های مختلف اقتصاد اثر می‌گذارد.

هدف اصلی از پژوهش حاضر نیز بررسی اثر کاهش تعرفههای گمرکی بر اقتصاد ایران است. در این راستا در ابتدا وضعیت تجارت خارجی ایران بررسی شده است. پس از آن به بررسی نظام تعرفه‌ای ایران و مقایسه آن با کشورهای منتخب پرداخته شده و درنهایت با استفاده از یک مدل تعادل عمومی قابل محاسبه اثرات کاهش تعرفه‌ها بر متغیرهای اقتصادی شبیه‌سازی شده است.

 

متن کامل این گزارش با عنوان «بررسی آثار سیاست‌های تعرفه‌ای بر اقتصاد ایران» که توسط گروه پژوهشی مطالعات کمّی و سیاست‌گذاری اقتصادی پژوهشکده امور اقتصادی تهیه شده است را می‌توانید در فایل زیر مطالعه نمایید.

 

تاریخ انتشار گزارش: اسفندماه 1396

 

کلیدواژه ها: تجارت خارجی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید