گزارش سومین نشست هم‌اندیشی اقتصاد دانش‌بنیان اقتصاد هوشمند و الزامات تحقق آن

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۵۰

در نشست مورخ 6/24/ 99  جناب آقای دکتر شرکاء عنوان برگزاری جلسات را به اقتصاد دانش‌بنیان تغییر دادند (از حیث شمول تمامی مباحث مربوط به اقتصاد دیجیتال، اقتصاد هوشمند و...) و وجود پیشینه مطالعات صورت گرفته توسط بانک جهانی و بسیاری از موسسات بین‌المللی که طبیعتا در بحث نظری به ما کمک خواهد کرد. 

در ادامه جلسه باتوجه به موضوع مطرح‌شده در جلسه نخست هم‌اندیشی اقتصاد دیجیتال مورخ سوم شهریور جناب آقای دکتر نوروزی (رئیس هیئت‌مدیره بنیاد ملی توسعه فناوری) به رونمایی از پلتفرم تهیه‌شده توسط ایشان و همکارانشان پرداختند. پلتفرم ایجادشده بر اساس هوش مصنوعی طراحی‌شده و به پیش‌بینی بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال بر اساس فرآیندهای گذشته که اصولا تکنیکال است می‌پردازد و با داده‌کاوی پیش‌بینی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد. این چنین پلتفرم‌هایی نه تنها در مباحث مالی بلکه امکان پیش‌بینی آلودگی هوا، ترافیک جاده‌ای و .. را نیز می‌دهد. این پلتفرم برای بورس ایران امکان پیاده‌سازی نداشت زیرا هوش مصنوعی در مورد آن راه گشا نبود و قابلیت خوانده شدن توسط هوش مصنوعی را نداشت. عملکرد هوش مصنوعی به کار گرفته‌شده به این صورت است که به‌صورت اتوماتیک به دنبال بازارها و یا ارزهای دیجیتالی جذاب (سود ده) می‌گردد و بر اساس الگوهایی که به آن داده‌شده، شناسایی می‌کند که کجا سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. امروزه 85 درصد معاملات پولی توسط بات ها انجام می‌گیرد زیرا آن‌ها در لحظه و ثانیه کار می‌کنند و برای گرفتن نوسانات بزرگ بازارهای مالی راهکار هوش مصنوعی است. غیر از بحث تکنیکال بحث مدیریت سرمایه و فاندامنتال هم مطرح هست که از این حیث با مرور سایت‌های خبری و شاخص دلار و طلا  و سایر کلیدواژه‌های تعریف‌شده برای آن به جستجو می‌پردازد و امکان الگوریتمی شدن آن نیز وجود دارد. در حال حاضر این پلتفرم در 96 درصد مواقع پیش‌بینی درستی دارد ولی درعین‌حال عاری از خطا هم نیست. بسیاری از کارگزاری‌ها هم‌اکنون از اینگونه پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند و در جاییکه شخص حقیقی امکان سفارش­گزاری ندارد توسط کارگزاری‌ها ثبت­سفارش صورت می‌گیرد. در خصوص پیشبرد مطالعات در حوزه اقتصاد دیجیتال، تأکید ایشان بر عدم تمرکز بر موضوعاتی است که قبلا کارشده و گسترش پیدا کرده، زیرا حاصل آن جز هدر رفتن هزینه و زمان و انرژی نخواهد بود.

در ادامه نشست، خانم دکتر فرزین معتمد(مشاور اقتصادی UNDP) از تأکید سازمان ملل در همکاری مشترک با سایر کشورها و ازجمله ایران در مورد استفاده گروه‌های آسیب‌پذیر از اقتصاد هوشمند و اینکه چطور می‌توان توزیع عادلانه رشد را داشته باشیم و همین‌طور اشاره به این نکته فرمودند که چه بخش‌هایی در دوران کرونا آسیب‌دیده است پرداختند و مقرر شد تا طی جلسات آتی بخشی از تجربیاتشان را طی گزارشی ارائه فرمایند.

جناب آقای دکتر احمدیان (مشاور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی) به توضیح مختصری از مطالعات انجام‌شده در وزارت اقتصاد در خصوص هدف‌گذاری و مدل برنامه‌ریزی کشورهایی مثل امارات، عربستان، عمان، بحرین، ترکیه پرداختند و خاطرنشان کردند که چالش موجود در کشور بین دو مفهوم اقتصاد هوشمند و اقتصاد دیجیتالی است و گزارش صورت گرفته بر مبنای وزارت ارتباطات بدین شرح است: اقتصاد دیجیتالی یک هسته مرکزی دارد و آن بحث‌های انتشار نرم‌افزار و مخابرات و توسعه محصولات سخت‌افزاری و فناوری اطلاعات رادرنظر می‌گیرد و دیگری حوزه محدود اقتصاد دیجیتال که شامل خدمات دیجیتالی، اقتصاد پلتفرمی و اقتصاد اشتراکی است که در این فضا قرار می‌گیرد و حوزه وسیع انقلاب صنعتی چهارم شامل کسب‌وکارهای الکترونیکی و تجارت الکترونیک می‌شود. در گزارش مرکز آمار طی سال‌های 96-98 پیش از ویروس کرونا سهم هسته اقتصاد دیجیتال از GDP حوالی 2 2.5 بوده و این عدد در سال 96  2.5 اعلام‌شده که به ترتیب در سال 97 4.2 و درسال 98 6.5 اعلام‌شده که به مفهوم گسترده‌تر شدن فضای شرکت‌های دانش‌بنیان است. کشوری مثل امارات با اعلام اینکه 55000 فرصت شغلی مبتنی بر Cloud ایجاد می‌کند فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است، درحالی‌که در ایران چنین فرصتی نیست و با دو چالش جدی در حوزه اقتصاد دیجیتال مواجهیم: چالش اول انحصار در زیرساخت شبکه‌ای پهن باند کشور و چالش دوم عدم آزادسازی داده و انحصار در توسعه کسب‌وکارهای تولیدکننده محتوای نوین.

این دو چالش اصلی به اقتصاد دیجیتال ضربه میزند و دولت می‌بایست برای این چالش‌ها سازوکار داشته باشد. با توجه به مطالعات صورت گرفته و جمع‌بندی آن اینکه چرا ما اساسا با توجه به فراگیری اینترنت اشیاء (که میزان آن 8 برابر تعداد انسان‌هاست) در این زمینه مشکل داریم؟ پاسخی که می‌توان داد این است که عدم آگاهی دادن به جامعه: چه کاربران و چه فعالان کسب‌وکار در این حوزه و عدم وجود سیستم‌های حمایت‌گرانه از شرکت‌های پیشرو و مشکلاتی در بخش قانون حاکمیت داده و مالکیت معنوی نشان از این است که اکوسیستم درستی شکل نگرفته است. به‌عنوان مثال دانشگاه ملک فهد عربستان از پنج سال گذشته بابت نظارت شرکت‌های بزرگ بر پروژه‌های دانشگاهی هزینه داده و اکنون شرکت‌ها به دانشگاه سفارش کار می‌دهند. وزارت اقتصاد می‌بایست به اقتصاد دانشگاهی و مالکیت فکری توجه کند و مسیر حرکت یا از اقتصاد دیجیتالی به اقتصاد هوشمند باشد و یا برای هرکدام تعریف جداگانه‌ای درنظر بگیرد.

صحبت پایانی جناب آقای دکتر شرکاء: جای امیدواری است که باوجود جدید بودن موضوع اقتصاد دیجیتال سهم 6.5 درصدی از GDP را به خودش اختصاص داده و البته وجود چالش در این مسیر دور از ذهن نیست و قطعاً طی سال‌های آتی با اطمینان خاطر حرکت‌هایی روبه‌جلو خواهیم داشت. جریان تکنولوژی و فضای توسعه درحال اتفاق افتادن است و نمی‌توان از آن غافل شد. طی جلسات آتی سند تنظیم‌شده مهندس جهانگرد طرح موضوع شود و سایر موضوعات مرتبط به‌صورت جدی دنبال شده و بحث توسعه هوش مصنوعی و ساختار بخش خصوصی شکل‌گرفته نه از جنس مداخله بلکه به‌صورت تصحیح به این عرصه کمک کند که شاید بتوان به اجماع فکری رسید. 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید