انقلاب صنعتی چهارم؛ زمینه‌ها و پیامدها

۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
انقلاب صنعتی چهارم؛ زمینه‌ها و پیامدها
انقلاب صنعتی چهارم، فرصت‌ها و تهدیدهای قابل ملاحظه و بزرگی را فراروی کشورهای مختلف و از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار میدهد.

جهانِ امروز در مرز یک انقلاب فناوری ایستاده و بیش از هر زمان دیگری دستخوش تغییر است. سرعت پیشرفت فناوری در بالاترین حد خود قرار داشته و به مرزی باورنکردنی رسیده است. این تغییر، همه حوزه‌ها را درنوردیده و دگرگونی حاصل از آن، در گستره و پیچیدگی با هیچ یک از آزموده‌های پیشین بشر سنجیدنی نیست. شاید بتوان انقلاب دیجیتال و قدرت عظیم و رو به گسترش رایانش را بستر اصلی این جهش فناوری تصور نمود، اما هوش مصنوعی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و علم مواد نیز غوطه در تحولاتی دارند که آینده دنیا را متفاوت از آنچه امروز میبینیم، خواهند نمود. سرعت، عمق و به هم پیوستگی تغییرات فناوری تا حدی است که از آن به انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود.

بولتن پیشِ رو با توجه به اهمیت انقلاب صنعتی چهارم و آثار و تبعاتی که می‌تواند بر اقتصاد داشته باشد تهیه شده و به شرح کلیاتی از تحولات ناشی از این تغییر عظیم پرداخته است. متن کامل بولتن «انقلاب صنعتی چهارم؛ زمینه‌ها و پیامدها» که توسط پژوهشکده امور اقتصادی تهیه شده است را می‌توانید در فایل زیر مطالعه نمایید.

 

تاریخ انتشار بولتن: بهمن‌ماه 1396

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید