فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم

۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۰۱
فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم
پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم در اقتصاد با تأکید بر حوزه عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی» به بررسی تاثیر انقلاب چهارم بر عملکرد وزارت اقتصاد پرداخته است.

فناوری دیجیتال و قدرت رو به گسترش رایانش، بستر اصلی انقلاب فناوری خواهد بود که به واسطه گستره و سرعت انتشار،  از آن به انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود. در این انقلاب دیجیتال، به کمک فناوری پیشرفته و جدید،  امکان از بین بردن برخی ناکارایی‌های ساختاری و سیستماتیک به وجود خواهد آمد. به عنوان نمونه فناوری‌هایی چون زنجیره بلوکی می‌توانند جای خالی برخی نهادها که تا کنون امکان طراحی سازگار آن پدید نیامده است را فراهم کنند.

 دولت پلتفرمی که مورد توجه کشورهای پیشرفته و مسیری برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد دولت با استفاده از انقلاب صنعتی چهارم تلقی می‌شود، مبنایی است که سازمان‌های دولتی و غیردولتی را قادر می‌سازد نسل جدیدی از خدمات همگانی را ارئه نمایند. در این مدل، دولت نقش واسطه را ایفا می‌کند؛ عوامل مرتبط را ساماندهی می‌کند، مشارکت را تسهیل می‌نماید، افراد و ارائه دهندگان خدمات را به هم وصل و درنهایت بر الگوهای ارائۀ خدمات عمومی نظارت می‌کند.

گزارش تهیه شده توسط پژوهشکده امور اقتصادی با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های انقلاب صنعتی چهارم در اقتصاد با تأکید بر حوزه عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی» به بررسی تاثیر انقلاب چهارم بر عملکرد وزارت اقتصاد پرداخته است. این گزارش دارای دو بخش اصلی با عنوان «تحول تکنولوژیک و دولت» و «فناوری دیجیتال در حوزه عملکردی منتخب وزارت اقتصاد و امور دارایی» است. متن کامل گزارش را می‌توانید در فایل پیوست مطالعه نمایید

 

تاریخ انتشار گزارش: بهمن‌ماه 1396

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید