گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان

۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۱۱
گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان
صندوق بین المللی پول، آثار شیوع ویروس کرونا را بررسی کرد.
صندوق بین‌المللی پول گزارش جدید چشم‌انداز اقتصاد جهان (ویرایش اکتبر 2020) را منتشر کرد. در فصل دو این گزارش با عنوان «در جست‌وجوی تعادل در دوران بحران»، به بررسی اثرات کووید-۱۹ بر اقتصاد جهان پرداخته شده است.
صندوق تاکید می‌کند که تعطیلی‌ها هزینه‌های کوتاه‌مدت درپی خواهند داشت اما منجر به سرعت بخشیدن احیای اقتصادی خواهند شد. زیرا این تعطیلی‌ها خطر ابتلا را کاهش می‌دهند و سبب کمتر شدن فاصله‌گذاری‌های اجتماعی داوطلبانه می‌شوند. درواقع منافع میان‌مدت تعطیلات، ممکن است هزینه‌های کوتاه‌مدت آن را خنثی و درنهایت برآیندی مثبت برای اقتصاد داشته باشد.
این گزارش به عملکرد متفاوت مردم در جوامع مختلف نیز پرداخته است. در اقتصادهای پیشرفته که در آنها افراد می‌توانند آسان‌تر دورکاری  کنند یا حتی با استفاده از پس‌اندازشان و یا استفاده از نظام تامین‌اجتماعی مناسب می‌توانند برای مدتی از کار کردن صرف نظر کنند، فاصله‌گذاری داوطلبانه نقش بیشتری در پیشگیری از انتشار کرونا ایفا کرده است.  اما در اقتصادهای با درآمد پایین، چون افراد از ابزارهای لازم برای جبران کاهش درآمد برخوردار نیستند نمی‌توانند فاصله‌گذاری داوطلبانه را انجام دهند.
پیش‌بینی‌های این گزارش نشان میدهد که اثرات منفی شیوع کرونا در اقتصاد ایران و جهان در سال آینده میلادی کاهش خواهد یافت و به مرور اقتصاد جهان به سمت بهبود خواهد رفت. بر این اساس رشد اقتصادی جهان در سال 2021 به 5.2 درصد خواهد رسید. پیش بینی صندوق از اقتصاد ایران کمی بهبود یافته بطوریکه نسبت به گزارش قبلی این نهاد، رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی 0.1 واحد درصد بهبود یافته و رشد 3.2 درصدی برای سال 2021 پیش‌بینی شده است. همچنین نرخ تورم سال آینده ایران نیز با کاهش 3 واحد درصدی نسبت به گزارش قبلی، 30 درصد برآورد شده است.

 

این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه نمایید

 

.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید