پیش بینی صندوق بین المللی پول از تاثیرات اقتصادی کرونا

۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۴۳
پیش بینی صندوق بین المللی پول از تاثیرات اقتصادی کرونا
صندوق بین المللی پول گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان را منتشر کرد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، صندوق بین‌المللی پول به دلیل شیوع ویروس کرونا، رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی  را منفی ۳ درصد پیش‌­بینی کرد. این نهاد بین المللی رکود اقتصادی سال 2020 را بی‌سابقه قلمداد کرد و برآورد کرد که رکود سال جاری از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ تاکنون بی­‌سابقه خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول اوج شیوع بیماری در اکثر کشورها را در سه ماهه دوم سال میلادی دانست و برآورد کرد در صورتیکه شیوع ویروس در  فصل سوم سال جاری میلادی نیز ادامه یابد ورشکستگی بنگاه­‌های اقتصادی و افزایش بیکاری می­تواند به کاهش 3 درصدی رشد اقتصادی جهان و رسیدن به منفی 6 درصد شود.

اگرچه این نهاد بهبود جزئی در رشد اقتصادی جهان در سال آینده میلادی را پیش‌­بینی کرده اما هشدار میدهد که اگر موج دوم بیماری در سال آینده بروز پیدا کند رکود اقتصادی جهان برای دومین سال پیاپی ادامه خواهد یافت.

در این گزارش به پیش­‌بینی وضعیت اقتصادی ایران نیز پرداخته شده است. بر این اساس نرخ رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی منفی 6 درصد خواهد بود. این در حالی است که رشد اقتصادی سال آینده میلادی 3.1 درصد تخمین زده شده است. رشد اقتصادی سال گذشته نیز منفی 7.6 درصد برآورد گردیده است.

استمرار رکود و کرونا در ایران سبب افزایش نرخ بیکاری نیز خواهد شد. بر اساس پیش بینی صندوق، نرخ بیکاری ایران از ۱۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۶.۳ درصد در سال 2020 و ۱۶.۷ درصد در سال آینده میلادی خواهد رسید.

صندوق بین‌المللی پول روند نرخ تورم ایران را نزولی پیش بینی کرده است. بطوریکه نرخ تورم در سال ۲۰۱۹ ، ۴۱.۱ درصد بوده است و در سال جاری میلادی ۳۴.۲ درصد و در سال آینده میلادی ۳۳.۵ درصد پیش بینی شده است

متن کامل گزارش را میتوانید در فال پیوست مطالعه نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید