چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰

۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۱۳
چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰
بانک جهانی در گزارش جدید خود با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰؛ رشد کند، چالش‌ها در سیاست‌گذاری» به پیش‌بینی‌ وضعیت اقتصاد ایران و جهان پرداخت.
به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی جهان در سال جدید میلادی ناشی از کاهش تجارت و سرمایه‌گذاری، ضعیف خواهد بود. حتی اگر تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا نیز کاهش یابد همچنان رشد اقتصاد جهان ضعیف باقی خواهد ماند.

این نهاد بین المللی وضعیت اقتصاد جهان در سال 2019 را نیز بررسی کرده و اعلام نموده که سال ۲۰۱۹ ضعیف‌ترین توسعه اقتصاد از ۱۰ سال گذشته تاکنون یعنی پس از بحران اقتصاد جهانی را تجربه کرده است. اگرچه اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ بهبود اندکی خواهد یافت، اما آسیب‌پذیری و ابهام در تجارت جهانی و تنش‌های ژئوپلیتیکی همچنان ادامه خواهد یافت.

در این گزارش بانک جهانی پیش‌بینی قبلی خود از رشد اقتصادی جهان در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را ۲ دهم درصد کاهش داده و رشد اقتصاد ۲۰۱۹ را 2.4 درصد و سال ۲۰۲۰ را 2.5 درصد پیش‌بینی کرده است.

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرده است که ایران با کاهش اثر تحریم‌ها و تثبیت وضعیت صادرات نفت، یک ثبات نسبی را در اقتصاد تجربه کند. بدین ترتیب رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ صفر خواهد بود که با توجه به برآورد رشد منفی 8.7 درصد در سال ۲۰۱۹ بهبود مناسبی محسوب می‌شود و به معنای پایان رشد اقتصادی منفی است. بانک جهانی برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نیز رشد اقتصادی ایران را یک درصد برآورد کرده است.

متن کالم این گزارش را می‌توانید در این لینک بخوانیدنظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید