طبقه بندی ارزهای جدید

۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۱۱
طبقه بندی ارزهای جدید
اغلب در جامعه ارز دیجیتال، رمزارز و ارز مجازی با یکدیگر اشتباه گرفته شده یا یکسان فرض می شوند لیکن درک تفاوت های ظریف آنها مهم بوده و بهتر است در جای مناسب از کلمه مناسب استفاده شود.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، پول یک واحد اقتصادی است که به عنوان یک ابزار معامله در اقتصاد عمل می­کند و معمولا به آن ارز گفته می‌شود. می‌توان گفت که کارکردهای اصلی پول ابزار مبادله، واحد سنجش ارزش و ابزار ذخیره ارزش می‌باشند که در طی تاریخ تکامل بشر به عنوان یک ضرورت به وجود آمده و به تدریج پیچیده ­تر شده ­اند.

هم اکنون و در قرن 21 پول طبقه‎بندی‌های مختلفی را شامل می‌شود و بر اساس طرح ارائه شده توسط مورتن لینمن بنپ و رادنی گارات می‌توان این طبقه‌بندی‌ها را در قالب طرح گل پول مشاهده کرد.

در این طبقه­‌بندی که با استفاده از داده‌های بانک تسویه ی حساب­‌های بین‌­المللی طراحی شده، شقوق جدید پول که بعد از معرفی رمزارزها و سایر پول‌­های مجازی بوجود آمده­‌اند قابل مشاهده و تفکیک است. به طور کلی تعابیر جدید پول­‌ها را می‌­توان در 3 دسته رمزارز، ارز مجازی و ارز دیجیتال طبقه­‌بندی کرد. لازم به توضیح است که این سه دسته غالبا یکسان تلقی می­‌شوند ولی درواقع اینطور نبوده و تفاوت­‌هایی جزیی با یکدیگر دارند.

 

متن کامل گزارش پژوهشکده امور اقتصادی پیرامون طبقه‌بندی ارزهای جدید را می‌توانید در فایل زیر مطالعه نمایید

 

 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید