چشم‌انداز بازار کالا، شوک قیمت موادغذایی

۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳
چشم‌انداز بازار کالا، شوک قیمت موادغذایی
گزارش «چشم‌انداز بازار کالا» با تمرکز ویژه بر شوک قیمت موادغذایی، تحولات بازار کالا و چشم‌انداز و خطرات آن ‌توسط بانک جهانی منتشر شد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، بانک جهانی گزارش «چشم‌انداز بازار کالا»[1] را که حاوی خلاصه‌ای از آمار و اطلاعات لازم درخصوص چشم‌انداز بازار کالا می‌باشد، به صورت منظم در ماه‌های آوریل و اکتبر هر سال، ارائه می‌نماید. گزارش مذکور در دو بخش، تهیه شده است. بخش اول، تمرکز ویژه بر شوک قیمت موادغذایی (کانال‌ها و پیامدها) دارد و بخش دوم تحولات بازار کالا و چشم‌انداز و خطرات آن ‌را برای گروه‌های اصلی کالا انرژی، کشاورزی، کود، فلزات و مواد معدنی و فلزات گران‌بها ارائه می‌دهد

این گزارش، بیان‌ می‌دارد که قیمت بیشتر کالاها در سه‌ماهه اول سال 2019 پس از کاهشی که در سال گذشته تجربه نمودند، افزایش یافته ‌است. کاهش تولیدات اوپک، قیمت انرژی را متفاوت و بهای نفت را افزایش داده، این در‌حالی است که رکود در صادرات گاز شیل ایالات‌متحده باعث کاهش قیمت‌های گاز طبیعی و به‌طور غیر‌مستقیم قیمت‌های زغال‌سنگ شده است. قیمت فلزات و مواد معدنی با توجه به کاهش در سه‌ماهه آخر سال 2018 با توجه به بهبود چشم‌اندازهای رشد چین و تنگناهای عرضه، بیشترین افزایش را یافته، قیمت محصولات کشاورزی نیز به‌طور متوسط در سه‌ماهه اول، با توجه به انتظار کشت کمتر، با افزایش همراه بوده است.

پیش‌بینی می‌شود قیمت انرژی در سال 2019 به‌طور متوسط 5.4 درصد کمتر از سال 2018 و با اندکی کاهش در سال 2020 همراه باشد. همچنین قیمت‌های غیر‌انرژی در سال 2019 با 2.1 درصد کاهش و به دنبال آن در سال 2020 افزایش یابد.  چشم‌انداز قیمت کالاها، به‌ویژه نفت، در معرض خطرات ناشی از سیاست قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که قیمت نفت در سال 2019 به‌طور متوسط 66 دلار در هر بشکه در سال 2019 و 65 دلار در هر بشکه در سال 2020، کمتر از پیش‌بینی‌های اکتبر (به ترتیب 8 دلار در هر بشکه و 4 دلار در هر بشکه) باشد. این پیش‌بینی کاهش قیمت، منعکس‌کننده چشم‌انداز ضعیف رشد جهانی در سال 2019 است.

در صورت نوسانات زیاد در قیمت‌های جهانی مواد غذایی، کشورها اغلب مداخله می‌کنند تا از تأثیرگذاری بر قیمت‌های داخلی کاسته شود و بار تعدیل گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه را کاهش دهند.  درحالی‌که تک‌تک کشورها می‌توانند در تفکیک‌ بازارهای داخلی خود موفق شوند، مداخله جمعی بسیاری از کشورها ممکن است تغییرات قیمت‌های جهانی را تقویت کند.

 

بخش‌های منتخب این گزارش توسط پژوهشکده امور اقتصادی ترجمه و در گزارشی با عنوان «چشم‌انداز بازار کالا، شوک قیمت مواد غذایی: کانال‌ها و پیامدها» منتشر شده است. متن کامل این گزارش را میتوایند از فایل پیوست دریافت نمایید.


 

تاریخ انتشار: شهریور ماه 1398

 

[1]  Commodity  Markets Outlook (CMO)

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید