برگزاری دومین نشست تخصصی اقتصاد بدون نفت

۱۳ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۵
برگزاری دومین نشست تخصصی اقتصاد بدون نفت
دومین جلسه از سلسله نشست‌­های «آسیب‌شناسی وابستگی به درآمدهای نفتی، تدوین الزامات سیاستی حرکت از اقتصاد متکی به نفت به اقتصاد با موتور محرکه نفت» برگزار شد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، این نشست با حضور اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی در روز سه‌شنبه 18 تیرماه 1398 در  پژوهشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار گردید.

در این نشست به ضرورت تدوین برنامه­‌ای کوتاه‌­مدت برای شرایط جدید اقتصاد کشور تاکید و چهار محور برای این برنامه مطرح گردید که عبارتند از: سیاست مالی، سیاست پولی، تجارت خارجی و نظام تدبیر.

در این راستا ساختار مالی دولت و بودجه توسط کارشناسان و اقتصاددانان حاضر در جلسه، مورد نقد و بررسی قرار گرفت و وضعیت درآمدها و هزینه‌­های دولت آسیب­‌شناسی و راهکارهایی برای کاهش مشکلات اقتصادی بوسیله تغییر در درآمدها و منابع دولت بیان شد.

وضعیت درآمدهای مالیاتی، ظرفیت‌­های مالیاتی بالقوه کشور، راهکارهای اصلاح نظام مالیاتی، بررسی آماری اجزاء هزینه‌­های جاری دولت و امکان تغییر آنها، راهکارهای افزایش بهره‌وری در هزینه‌­های دولت، اصلاح ساختاری بودجه، آسیب‌­شناسی فروش اوراق بدهی توسط دولت و آثار و پیامدهای استفاده از این ابزار تامین مالی ازجمله محورهای اصلی این جلسه بودند.

شایان ذکر است این سلسله نشست­‌ها توسط پژوهشکده امور اقتصادی به‌­ عنوان بازوی تحقیقاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با هدف استفاده از نظرات، تجارب، دیدگاه‌­های نخبگان و صاحب­‌نظران به‌صورت منظم و دو جلسه در ماه برگزار خواهد شد

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید