انتشار گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۱۸
انتشار گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان
صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان به بررسی آخرین وضعیت اقتصاد جهان و پیش ­بینی شاخص ­های اقتصادی پرداخت.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، فعالیت اقتصاد جهانی پس از رشد شدید در سال 2017 و اوایل سال 2018، در نیمه دوم سال گذشته میلادی به طور قابل توجهی کاهش یافت که این موضوع منعکس‌کننده همبستگی عوامل مؤثر بر اقتصادهای بزرگ است. رشد چین به دنبال ترکیبی از احکام قانونی لازم برای جلوگیری از بانکداری سایه و افزایش تنش‌های تجاری با ایالات متحده، کاهش یافته است. اقتصاد منطقه یورو بیش از حد انتظار به دلیل کاهش اعتماد مصرف‌کنندگان و مشاغل تجاری تضعیف شده است. تولید خودرو در آلمان با اعمال استانداردهای جدید انتشار گازهای آلاینده متوقف شده است. سرمایه‌گذاری در ایتالیا تحت حاکمیت گسترده‌تر، کاهش یافته است؛ تقاضای خارجی، به ویژه از اقتصادهای در حال ظهور آسیا، کاهش یافته است.

در نتیجه این تحولات، اکنون پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد جهانی از 3.6 درصد در سال 2018 به 3.3 درصد در سال 2019، کاهش یابد. رشد سال 2018 به میزان 0.1 درصد در مقایسه با گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی ماه اکتبر 2018 کاهش یافته که منعکس‌کننده ضعف در نیمه دوم سال است.

در این گزارش پیش‌بینی رشد اقتصادی سال‌های 2019 و 2020 جهان نیز به ترتیب 0.4 درصد و 0.1 درصد کاهش یافته است. پیش‌بینی‌های کنونی نشان می‌دهد که رشد جهانی در نیمه اول سال 2019 در سطح پایین قرار خواهد داشت. همچنین در نیمه دوم سال 2019، افزایش استراتژی سیاستی در چین، بهبود اخیر در بازارهای مالی جهانی، کاهش برخی موانع موقت در زمینه رشد در منطقه یورو و ثبات تدریجی در وضعیت اقتصادهای در حال ظهور ، از جمله آرژانتین و ترکیه پیش‌بینی می‌شود.

صندوق بین ­المللی پول در گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصاد ایران نیز پرداخته است. این نهاد رشد اقتصادی ایران در سال 2018 میلادی را 3.9%- و نرخ تورم، 31.2 درصد برآورد شده است. این در حالی است که رشد اقتصادی ایران در گزارش قبلی صندوق بین المللی پول 1.5%- و نرخ تورم 29.6% برآرود شده بود.

در این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال 2019 میلادی 6%- و نرخ تورم 37.2% پیش بینی شده است. برخلاف سال 2019، در سال 2020 میلادی وضعیت رکودتورمی ایران بهبود نسبی خواهد یافت بطوریکه رشد اقتصادی به 0.2 درصد خواهد رسید و تورم نیز 31% پیش بینی شده است.

 

متن کامل گزارش چشم انداز اقتصاد جهان ماه آوریل را میتوانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 


 

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید