چشم انداز ریسک‌ خاورمیانه و شمال آفریقا

۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۳۹
چشم انداز ریسک‌ خاورمیانه و شمال آفریقا
مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به بررسی ریسک­های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداحته است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش جدید خود به بررسی ریسک­های منطقه منا پرداخته است. این گزارش به اختصار از چشم‌انداز ریسک‌های خاورمیانه و شمال آفریقا در زمانی که نیروها و عوامل تکنولوژیک و ژئوپلتیک در حال تغییر چشم اندازهای منطقه‌ای هستند می‌پردازد.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی انقلاب صنعتی چهارم، فرصت‌هایی را به همراه می‌آورد، اما این تغییرات برای کسانی که آمادگی پذیرش آن را ندارند خطرناک است. در عین حال، شکست بین ذینفعان جهانی، از جمله تنش‌های اقتصادی و جغرافیایی، لایه دیگری از ریسک را برای منطقه به وجود می‌آورد.

از آنجایی که کشورهای خاور‌میانه و شمال آفریقا بیشتر اقتصادهای وابسته به منابع طبیعی (نفت و گاز) دارند تا مهارت محور و به دلیل اینکه منطقه، تقسیمات سیاسی و اجتماعی موجود را در اختیار دارد، اثرات اختلالات تکنولوژیکی و ژئوپولیتیک ممکن است در این جا بیشتر از سایر نقاط جهان باشد.

این گزارش به بررسی ریسک­ های ایران نیز پرداخته است. «بحران‌های آبی»، «تورم غیرقابل مدیریت»، «درگیری‌ میان کشورها»، «سلاح‌های کشتار جمعی» و در نهایت‌ «شکست مکانیزم‌ها و نهادهای مالی» و «بیکاری و اشتغال کمتر از ظرفیت» به عنوان پنج ریسک مهم اقتصاد ایران به ترتیب اولویت معرفی شده­اند.

متن کامل این گزارش را میتوانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید