حل پازل فقر

گزارش بانک جهانی از آخرین وضعیت فقر

۶ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۴۴
گزارش بانک جهانی از آخرین وضعیت فقر
بانک جهانی در گزارش «حل پازل فقر به همراه یک‌دیگر»، جدیدترین و دقیق‌ترین برآوردها از روند فقر جهانی و رفاه عمومی مردم را منتشر کرده است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، بانک جهانی در این گزارش روش‌هایی برای اندازه‌گیری فقر معرفی کرده است. بطوریکه یک معیار جدید از فقر اجتماعی را ارائه می‌دهد که مفهوم فقر مطلق و فقر نسبی که منعکس‌کننده تفاوت در نیازها در کشورهای مختلف است را دربر می‌گیرد. همچنین فقر چندبعدی را بر پایه مصرف خانوارها و خط فقر بین‌المللی 1.9 دلار برای هر فرد در روز و با اطلاعات مربوط به دسترسی به آموزش و زیرساخت‌ها اندازه‌گیری می‌کند.

در این گزارش به بررسی وضعیت فقر در ایران نیز پرداخته شده است. بر این اساس در سال 2013 تنها 0.7 درصد از خانوارهای ایرانی به لحاظ چندبعدی فقیر بوده‌اند و در این سال 92 درصد مردم ایران در هیچ‌ یک از ابعاد شش گانه فقر چندبعدی وضعیتی بهتر از آستانه محرومیت برای آن بعد داشته‌اند. همچنین در سال 2014 ایران 300 هزار نفر فقیر مفرط (با درآمد کمتر از ۱.۹ دلار در روز) داشته که بر این اساس نرخ فقر مفرط (مطلق) 0.4 درصد است. این در شرایطی است که نرخ فقر در کشوری مانند ماداگاسکار (بیشینه نرخ فقر) بیش از 77 درصد برآورد شده است.

بر این اساس در میان کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند ۳۱ کشور فقر مطلق بیشتری نسبت به ایران دارند. جالب توجه است که نرخ فقر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بیشتر از ایران محاسبه شده است. به عنوان مثال نرخ فقر مطلق در آمریکا 1.2 درصد برآورد شده است.

متن کامل این گزارش بانک جهانی که در 200 صفحه تدوین شده است را می‌توانیداز این لینک دریافت نمایید

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید