ایجاد فضای مالی

۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷
ایجاد فضای مالی
توسعه ظرفیت مالیاتی داخلی برای تقویت حمایت‌های اجتماعی و توسعه سرمایه انسانی ضروری است

یکی از چالش‌های اصلی پیش روی اقتصادهای در حال توسعه که به دنبال تقویت نظام‌های تأمین اجتماعی و گسترش دسترسی به آموزش و بهداشت هستند، این است که چگونه درآمد مورد نیاز را در شرایط وجود یک بخش غیررسمی گسترده، تأمین نمایند.

 بخش غیررسمی عموماً دارای خصوصیاتی نظیر سطح بالای خود اشتغالی، سطوح پایین مهارتی و اغلب منابع درآمدی چندگانه و ناپایدار است. این خصوصیات پتانسیل افزایش درآمدها از طریق مالیات بر درآمد که نیازمند وجود امکان تأیید درآمد کل اشخاص است را -به خصوص در مورد گرو‌ه‌های کم درآمد- محدود می‌سازد. در چارچوب موضوع تأمین اجتماعی، این محدودیت‌ها همچنین به معنای اتکای بیشتر به تأمین مالی از طریق منابع درآمدی دولت مرکزی است تا مدل‌های مشارکتی که در اقتصادهای پیشرفته مورد تأکید است.

پژوهش‌های اخیر دریافته‌اند که وقتی درآمد مالیاتی به حدود 15 درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد، کشورها به مسیر رشد سطح بالاتری هدایت می‌شوند که این امر تا حدودی به واسطه مخارج اجتماعی بالاتر است. با این وجود، حدود نیمی از کشورهای کم درآمد -و یک سوم از اقتصادهای بازارهای نوظهور- دارای نرخ‌های مالیاتی پایین‌تر از این آستانه 15 درصدی هستند. نرخ‌های مالیاتی پایین به نوبه خود منتج به سطوح پایین مخارج اجتماعی می‌شود.

 این تفاوت زیاد در نرخ‌های مالیاتی در میان بازارهای نوظهور و کشورهای کم‌درآمد نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها امکان کافی برای مالیات‌های بیشتر را دارند. برخی از این کشورها در افزایش نرخ‌های مالیاتی خود در سال‌های اخیر موفق بوده‌اند، به طوری که افزایش مداوم درآمدهای مالیاتی، این کشورها را نزدیک یا بالاتر از آستانه 15 درصد از تولید ناخالص داخلی قرار داده است.این کشورها نشان می‌دهند که چه چیزی امکان‌پذیر است. اما دولت‌ها چگونه می‌توانند ظرفیت‌های مالیاتی خود را به صورتی منصفانه و در عین حال کارا افزایش دهند؟

مجله «مالی و توسعه» صندوق بین‌المللی پول در مقاله‌ای که در شماره ماه دسامبر منتشر شده به بررسی این موضوع پرداخته است. متن کامل ترجمه آن را می‌توانید از قایل پیوست دریافت نمایید.

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید