بررسی وضعیت ایران در شاخص رقابت‌پذیری

۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴
بررسی وضعیت ایران در شاخص رقابت‌پذیری
پژوهشکده امور اقتصادی در گزارشی به بررسی شاخص رقابت‌پذیری، جایگاه ایران در این شاخص و بررسی تجارب کشورهای موفق در بهبود رقابت‌پذیری پرداخته است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، قابلیت و توان رقابت با صنایع در کشورهای مختلف، به خصوص در شرایط کنونی که بازارهای جهان به واسطه قدرت عظیم دیجیتالیزه شده در هم آمیخته می‌شوند از اهمیت به سزایی برخوردار است. در چنین شرایطی کشورهایی می‌توانند در بازار جهانی موفق عمل کنند که در بازارهای داخلی خود توانسته باشند رقابت‌پذیری را تقویت نمایند.

از نظر تئوری‌های اقتصادی و تجارب تاریخی نیز اقتصادهای باز، غیرمتمرکز و رقابتی عملکرد بهتری نسبت به سایر نظام‌های اقتصادی داشته‌اند و بسیاری از مطالعات بیانگر رابطه مثبت بین رقابت و کارایی و رقابت و نرخ رشد بهره‌وری هستند. به طور کلی، می‌توان گفت رقابت در تمام ابعاد سبب بهبود عملکرد اقتصاد و افزایش بهره‌وری می‌شود.

در حال حاضر به منظور سنجش سطح رقابت‌پذیری اقتصادهای مختلف، مجمع جهانی اقتصاد به صورت سالانه گزارش رقابت‌پذیری جهانی را منتشر می‌نماید. این مجمع از سال 2005 تحلیلهای رقابت‌پذیری خود را با استناد به دادههای کشورهای مورد مطالعه و گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی و به صورت شاخص جهانی رقابت‌پذیری (GCI) پایه‌ریزی نموده و شاخص‌های رقابتی این کشورها را در حوزههای مختلف مورد ارزیابی و مقایسه قرار میدهد.

توجه به اهداف مدنظر درخصوص تحقق اهداف سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در جهت دستیابی به جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری در تمام حوزه‌های کشور ضروری به نظر می‌رسد. بر این اساس، دستیابی به چنین هدفی نیازمند ارتقای کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره‌برداری از منابع مادی، انسانی و به ویژه فناوری است که درنهایت رشد اقتصادی کشور را درپی خواهد داشت.

در گزارش حاضر و در بخش دوم، به تعریف شاخص رقابت‌پذیری و زیرشاخص‌ها و ارکان آن پرداخته می‌شود. در بخش سوم مبانی نظری پشتیبان ارکان شاخص رقابت‌پذیری به تفکیک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش چهارم به بررسی جایگاه رقابت‌پذیری در اسناد بالادستی ایران می‌پردازد و در بخش پنجم به صورت مختصر نگاهی به جایگاه ایران در شاخص رقابت‌پذیری خواهد شد. در بخش ششم تجربیات کشورهای موفق در زمینه رقابت‌پذیری مورد ارزیابی واقع می‌گردد و در بخش پایانی نیز نتایج مطالعه ارائه خواهد شد.

 متن کامل گزارش پژوهشکده امور اقتصادی با عنوان «بررسی وضعیت ایران در شاخص رقابت‌پذیری؛ درس‌هایی از تجارب کشورهای موفق» را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید