حاکمیت شرکتی و چالش‌های پیش روی اجرای آن

۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱
حاکمیت شرکتی و چالش‌های پیش روی اجرای آن
«حاکمیت شرکتی» شامل مجموعه‌ای از روابط بین مدیریت شرکت، هیأت مدیره، سهامداران و سایر ذینعفان است و ساختاری را فراهم می‌کند که از طریق آن اهداف شرکت تعیین شده و ابزار دستیابی به این اهداف و نظارت بر عملکرد آن مشخص می‌گردد

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، موضوع حاکمیت شرکتی از اوایل دهه 1990 در انگلیس، کانادا و آمریکا در پاسخ به مشکلات ناشی از فقدان اثربخشی هیأت مدیره شرکتهای بزرگ دنیا مطرح گردید. مبانی اولیه حاکمیت شرکتی با تهیه گزارش کادبری در انگلیس شکل گرفت.

طی سالیان اخیر، پیشرفت عمده‌ای درخصوص حاکمیت شرکتی در سطح جهانی صورت گرفته است و سازمان‌های بین‌المللی از قبیل شبکه بین‌المللی حاکمیت شرکتی (ICGN)، اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، بانک جهانی، انجمن مشترک المنافع حاکمیت شرکتی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، فدراسیون بین‌المللی حسابداران (IFAC) و مؤسسات رتبه‌بندی همانند S&P سعی داشته‌اند تا استانداردهای قابل قبول بین‌المللی در این خصوص تدوین نمایند.

در ایران نیز با بزرگ شدن شرکت‌ها و رشد روزافزون بازار سرمایه، توجه به حقوق سرمایه‌گذاران و بالاخص سهامداران جزء اهمیت فراوانی یافته است. از آنجا که رشد مستمر و توسعه پایدار نیازمند تجمیع منابع مالی خرد و پراکنده است، جلب اعتماد عمومی برای تأمین سرمایه حیاتی به نظر می‌رسد. از طرفی اجرای موفق اصل 44 قانون اساسی و روند خصوصی‌سازی در کشور در گرو حمایت از سرمایه‌گذاران و امنیت اقتصادی آنها است. از این رو تنظیم یک برنامه جامع که همزمان تأمین کننده کارایی عملیاتی شرکت‌ها، بازدهی مناسب سرمایه‌گذاری شهروندان و حفظ حقوق سهامداران (مخصوصاً سهامداران خرد) باشد، به یک امر مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بدل شده است.

در این گزارش پس از ارائه تعریف مشخصی از حاکمیت شرکتی به اهمیت، اصول و بازیگران اصلی این مقوله پرداخته خواهد شد. سپس الگوهای مختلف حاکمیت شرکتی و نقاط ضعف و قوت هر کدام بررسی می‌گردد. در بخش چهارم به ارزیابی وضعیت ایران و شرکت‌های ایرانی پرداخته می‌شود. در بخش پنجم سعی می‌شود مهمترین چالش‌ها و موانع پیش روی اجرایی شدن حاکمیت شرکتی در شرکت‌های کشور مشخص شود. در بخش پایانی نیز موارد جمع‌بندی می‌گردد و راهکارهایی برای بهبود وضع موجود ارائه می‌گردد.
متن کامل این گزارش که با عنوان «حاکمیت شرکتی و چالش‌های پیش روی اجرای آن در ایران» و در 30 صفحه تهیه شده است را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.

 

 

 


نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید