بررسی آینده تجارت جهانی

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۲۸
بررسی آینده تجارت جهانی
سازمان تجارت جهانی در گزارش جدید خود به بررسی تاثیر تکنولوژی‌های دیجیتال بر تحول تجارت جهانی پرداخته است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، سازمان تجارت جهانی گزارش جدید خود پیرامون وضعیت تجارت در جهان را منتشر کرد. گزارش تجارت جهانی ۲۰۱۸ به پیش‌بینی وضعیت تجارت جهانی در سال‌های آتی پرداخته است و بررسی می‌کند که تکنولوژی‌های دیجیتال چگونه تجارت جهانی را متحول می‌کنند.

گزارش سازمان تجارت جهانی، برای تحلیل تاثیر فناوری بر آینده تجارت جهانی، راه‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد که در آن تکنولوژی‌های دیجیتال بر تجارت بین‌المللی و میزان تغییرات احتمالی آتی تاثیر می گذارد. این گزارش همچنین نتایج تحول تکنولوژی را برای همکاری‌های تجاری بین‌المللی در آینده مورد بحث قرار می‌دهد.
در حالیکه بین سال‌های 1996 تا 2014، هزینه‌های تجارت 15 درصد کاهش داشته است در سال‌های آتی تکنولوژی‌های جدید باعث کاهش هزینه‌های تجارت می‌شوند. بطوریکه پیش‌بینی می‌شود تجارت تا سال 2030 سالانه بین 1.8 تا 2 درصد به دلیل کاهش هزینه‌های تجاری رشد خواهد داشت.
البته کاهش هزینه‌های دیجیتال بیشتر به نفع بنگاه‌های کوچک و متوسط و کشورهای در حال توسعه خواهد بود. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که سهم کشورهای در حال توسعه در تجارت جهانی از 46 درصد در سال 2015 به 57 درصد در سال 2030 برسد.
از سوی دیگر تجارت در فناوری اطلاعات در دو دهه گذشته حدود سه برابر شده و در سال 2016 به 1.6 تریلیون دلار رسیده است. این درحالی است که در سال 2016، ارزش تجارت الکترونیک درمجموع به 27.7 تریلیون دلار آمریکا رسید.
بر اساس یاقته‌های این پژوهش انتظار می‌رود سهم خدمات در ترکیب تجارت افزایشی باشد و از 21 درصد فعلی به 25 درصد تا سال 2030 بالغ شود. سهم کالاهایی که قابلیت دیجیتال شدن دارند (مثل کتاب، سی‌دی و روزنامه) نیز در تجارت جهانی از 2.7 درصد در سال 2000 به 0.8 درصد در سال 2016 رسیده است.
در این گزارش به بررسی مزیت نسبی و تغییرات آن ناشی از گسترش تکنولوژی نیز پرداخته شده است. یافته‌های گزارش نشان میدهد در آینده وجود مقررات درباره حقوق مالکیت فکری، جریان داده‌ها، حریم خصوصی و کیفیت زیرساخت‌های دیجیتال منبع جدیدی از مزیت نسبی خواهند بود.

 

متن کامل گزارش را می‌توانید از فایل پیوست دریافت نمایید.


نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید