گزارش‌ سرمایه‌گذاری خارجی جهان 2018

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۵۸
گزارش‌ سرمایه‌گذاری خارجی جهان 2018
آنکتاد جدیدترین گزارش خود پیرامون میزان و روند سرمایه‌گذاری خارجی در جهان منتشر کرد.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) جدیدترین گزارش خود از مجموعه گزارش‌های سرمایه‌گذاری خارجی جهان را برای سال 2018 منتشر کرد. آنکتاد هر سال گزارشی با عنوان Word Investment Report پیرامون میزان و روند سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهانی و با استفاده از آمارهای 141 کشور  تهیه و منتشر می‌کند.

در گزارش سرمایه گذاری خارجی جهانی ۲۰۱۸ روند سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ میلادی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، جریان‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی  (FDI) علیرغم شتاب گرفتن رشد و تجارت با ۲۳ درصد کاهش در سال 2017 به ۱.۴۳ تریلیون دلار رسیده است.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصادهای در حال توسعه در ۶۷۱ میلیارد دلار ثابت مانده، که بهبودی نسبت به سال 2016 که افت ۱۰ درصدی را تجربه کرد نداشته است.  سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اقتصادهای ضعیف و آسیب‌پذیر نیز ساختاری شکننده دارد. جریان ورودی سرمایه به کشورهایی که کمترین میزان توسعه را داشته‌اند با 17 درصد کاهش به 23 میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس گزارش جدید آنکتاد، جریان ورودی سرمایه‌گذاری خارجی به اقتصادهای توسعه‌یافته در سال 2017 میلادی، بیشترین کاهش را داشته است بطوریکه  با 37 درصد کاهش به 712 میلیارد دلار رسیده است.

 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا به 42 میلیارد دلار رسید که 21 درصد نسبت به سال 2016 کاهش یافته است. جریان سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه آسیایی، نیز در حدود ۴۷۶ میلیارد دلار ثابت ماند. این منطقه جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین دریافت کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان حفظ کرد. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکای لاتین و دریای کارائیب برخلاف دیگر مناطق جهان افزایش داشته است و با رشد ۸ درصدی به ۱۵۱ میلیارد دلار رسیده است.
در این گزارش به بررسی وضعیت ایران نیز پرداخته شده است. بر این اساس در سال 2017، جریان سرمایه‌گذاری خارجی ورودی به ایران با 50 درصد افزایش به حدود 5 میلیارد دلار رسیده است. عامل عمده این افزایش مشارکت خارجی در بخش نفت و گاز پس از برجام بوده است. بر اساس این گزارش انباره سرمایه‌گذاری خارجی در ایران تقریباً 53.5 میلیارد دلار بوده و انباشت سرمایه ایران در کشورهای خارجی نیز 3.7 میلیارد دلار است.

 

متن کامل گزارش را می‌توانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید