گزارش تغییر ماهیت مشاغل

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷
گزارش تغییر ماهیت مشاغل
بانک جهانی در گزارشی با عنوان «ماهیت در حال تغییر کار» به بررسی تاثیرات تغییرات تکنولوژی بر مشاغل جهان پرداخته است.

به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، نتایج نظرسنجی انجام شده در اتحادیه اروپا نشان میدهد سه چهارم مردم معتقدند تکنولوژی برای محیط کار منافعی داشته و دو سوم نیز معتقدند که تکنولوژی بر بهبود کیفیت زندگی مردم تأثیر داشته است. علیرغم این آثار مثبت، مردم نگران تأثیر فراگیر تکنولوژی بر اشتغال هستند.

این نگرانی بی‌اساس است زیرا با اینکه با ورود تکنولوژی مشاغلی از بین خواهند رفت اما همزمان فرصت‌هایی برای ایجاد مشاغل جدید، افزایش بهره‌وری و ارائه خدمات عمومی موثر نیز فراهم خواهد شد. در این راستا اقتصادهای نوظهور در میانه یک تغییر تکنولوژیکی قرار گرفته‌اند که تغییر ماهیت کار را به ارمغان می‌‌آورد و مردم باید برای چالش‌های جدید پیشرو آماده شوند.

«ماهیت در حال تغییر کار» عنوان گزارش توسعه جهان سال 2019 است که سالانه توسط بانک جهانی منتشر می‌شود و در آن به موضوعات فوق‌ پرداخته شده است. بر اساس این گزارش، تعداد نیروی کار در جهان همچنان در حال افزایش است اما مشاغل صنعتی در غرب در حال کاهش و در شرق آسیا در حال افزایش هستند که این موضوع نشان دهنده تغییر ماهیت کار در این دو منطقه جهان است.

اما دولت‌ها چه اقداماتی دربرابر این تغییرات می‌توانند انجام دهند؟ مهم‌ترین اقدامات دولت‌ها عبارتند از:
•  سرمایه‌گذاری در سرمایه انسانی، به ویژه آموزش ابتدایی دوران کودکی، برای ایجاد مهارت‌های شناختی و مهارتی بالا علاوه‌بر مهارت‌های اولیه.
•  بهبود حمایت اجتماعی: ایجاد حداقل بیمه اجتماعی تضمین‌شده و تقویت بیمه اجتماعی که با اصلاحات در قوانین بازار کار در برخی از اقتصادهای نوظهور به این هدف دست پیدا می‌کند.
•  ایجاد فضای مالی برای تامین مالی عمومی توسعه سرمایه انسانی و حمایت اجتماعی
این گزارش به طور مفصل به بحث و بررسی موضوعاتی همچون مشاغلی که تکنولوژی ایجاد می‌کند، چگونگی تغییر کار، تغییر ماهیت بنگاه‌ها، ایجاد سرمایه انسانی، یادگیری مستمر، کار زنان، کار کشاورزی، بیمه‌های اجتماعی، قانون کار و ... می‌پردازد.

در فصل سوم گزارش موضوع ایجاد سرمایه انسانی مورد توجه قرار گرفته و برای اندازه‌گیری سرمایه انسانی مورد انتظار در هجده‌سالگی کودکی که امروز متولد می‌شود، شاخصی به نام HCI معرفی شده است. این شاخص که مقداری بین صفر و یک دارد برای 157 کشور جهان محاسبه شده است.

در این رده‌بندی ایران با امتیاز 0.59 در رتبه 71ام کشورهای جهان قرار گرفته است. در بین کشورهایی که از وضعیت مناسب‌تری نسبت به ایران برخوردارند نام برخی کشورهای همسایه ایران همچون قطر، آذربایجان، گرجستان، عمان و ترکیه نیز به چشم می‌خورد. کشورهای سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن نیز در این شاخص پیشتاز هستند.

متن کامل گزارش «ماهیت در حال تغییر کار» را می‌توانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید