بررسی ریسک‌های جهان در سال 2019

۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱
بررسی ریسک‌های جهان در سال 2019
مجمع جهانی اقتصاد در گزارش «ریسک‌های جهان 2019» به بررسی ریسک‌های پیش‌روی جهان پرداخته است.


به گزارش پژوهشکده امور اقتصادی، جهان به سوی بحران حرکت می‌کند و انواع ریسک‌ها در حال افزایش هستند. مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سالیانه خود با عنوان «ریسک‌های جهان 2019» به بررسی این ریسک‌ها پرداخته است.

در این گزارش بیان شده است که طی سال 2018 ریسک‌های اقتصاد کلان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و نوسانات بازارهای مالی افزایش یافته است. همچنین نرخ رشد اقتصاد جهانی به نقطه اوج خود رسیده است و طبق پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول این رشد در چند سال آینده به تدریج کاهش می‌یابد. این کاهش ناشی از تحولات در اقتصادهای توسعه‌یافته است. به عنوان مثال بروز رکود در چین پیش‌بینی می‌شود که سبب می‌شود رشد اقتصاد این کشور از 6.6 درصد در سال 2018 به 6.2 درصد در سال 2019 و به 5.8 درصد در سال 2022 کاهش پیدا کند..

از سوی دیگر تنش‌های ژئوپلتیک و اقتصادی در میان قدرت‌های بزرگ جهان در حال افزایش است بطوریکه این تنش‌ها در حال حاضر مهم‌ترین ریسک‌های جهان هستند. روابط کشورها مملو از خطرات بالقوه است و روابط تجاری و سرمایه‌گذاری در بین بسیاری از قدرت‌های جهان در سال ۲۰۱۸ دچار مشکل شده است.

ریسک محیط زیستی نیز یکی دیگر از ریسک‌هایی است که مورد توجه این گزارش است. در شرایط فعلی بسیاری نگران شکست سیاست‌های زیست‌محیطی در جهان هستند. فراوانی گونه‌های زیست محیطی از سال 1970 به 60 درصد کاهش یافته است. این موضوع از این منظر بااهمیت است که در زنجیره غذای انسان، از دست رفتن تنوع زیستی بر سلامت و توسعه اقتصادی اجتماعی تأثیر می‌گذارد.

این گزارش پس از بررسی ریسک‌های فوق، ریسک استفاده از هوش مصنوعی، حملات سایبری، تجاوز به حریم خصوصی، افزایش سطح آب دریاها و ... به طور مفصل شرح داده شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

متن کامل این گرارش که در 114 صفحه تنظیم شده است را می‌توانید از این لینک دریافت نمایید.

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید