اولویت‌های پژوهشی

اعلام اولویت‌های پژوهشی پژوهشکده
اولویت‌های پژوهشی پژوهشکده امور اقتصادی اعلام شد.

آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها

محورهای حمایت از پایان‌نامه دانشجویی وزارت امور اقتصادی و دارایی
عناوین و محورهای حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام شد.
آئین‌نامه حمایت از پایان‌نامه دانشجویی پژوهشکده امور اقتصادی
آیین نامه «حمایت از پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری» پژوهشکده امور اقتصادی منتشر شد.

گزارش‌های پژوهشی

گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهان پیش و پس از کرونا
در این گزارش به بررسی چشم‌انداز اقتصاد جهان پیش و پس از شیوع ویروس کرونا با توجه به مطالعات انجام‌شده از سوی سازمان ملل، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، آنکتاد و صندوق بین‌المللی پول پرداخته است
شاخص‌های حکمرانی خوب و ارزیابی وضعیت ایران
«جهش تولید»، گریز از دام درآمد متوسط و گذار به توسعه مستلزم اصلاحاتی در نظام حکمرانی و افزایش ظرفیت دولت (به معنای عام آن) است. ایران نیز از امر مستثنی نبوده و دستیابی به نرخ‌های رشد بالا بدون بهبود در نظام تدبیر و حکمرانی کشور متصور نیست. گزارش شاخص های حکمرانی تهیه شده در پژوهشکده امور اقتصادی به بررسی وضعیت شاخص های حکمرانی و جایگاه ایران پرداخته و بهبودهای ده سال اخیر را برجسته می سازد.
ظرفیت‌سازی حکمرانی خوب در کشورهای در حال توسعه: برخی آموزه‌ها در این حوزه
استمرار تحول اقتصادی در کشورهای در حال توسعه مستلزم حکمرانی خوب است؛ اما بسیاری از این کشورها علیرغم تمایل به این امر، فاقد ظرفیت کافی جهت دستیابی و حفظ شرایط لازم برای یک حکمرانی خوب هستند.
مقایسه جایگاه بین‌المللی ایران در شاخص‌های اقتصادی
در این گزارش تلاش شده تا با بررسی 22 شاخص منتخبِ بیانگر وضعیت اقتصادی کشور و مقایسه آنها با سایر اقتصادهای جهان، جایگاه ایران در این شاخص‌ها و تغییرات آن در طول زمان بررسی شود.
کوید ۱۹: پیامدهای آن بر کسب و کارها
کوید ۱۹ طی هفته منتهی به ۲۴ فوریه از نقطه عطف خود عبور کرد و موارد گزارش شده خارج از چین برای اولین بار از مبتلایان در کشور چین فراتر رفت.
مروری بر جایگاه و اهمیت مفهوم شمول مالی با نگاهی به وضعیت ایران
شمول مالی به معنای دسترسی و استفاده رسمی و فعالانه همه افراد و گروه¬های جامعه به خدمات مالی است و گستره بسیار وسیعی از انواع خدمات مالی را شامل می¬شود.
نگاهی به مفهوم شمول اقتصادی و وضعیت آن در ایران
شمول اقتصادی در کشور فراتر از پرداختن به نیازهای اساسی جامعه فقیر و آسیب‌پذیر بوده و درواقع راهی برای شرکت فعالانه آنها در فعالیت‌های تولیدی و کمک به آنها برای تحقق کامل ظرفیت‎های اقتصادی خود و درنهایت افزایش رقابت می‌باشد
طبقه بندی ارزهای جدید
اغلب در جامعه ارز دیجیتال، رمزارز و ارز مجازی با یکدیگر اشتباه گرفته شده یا یکسان فرض می شوند لیکن درک تفاوت های ظریف آنها مهم بوده و بهتر است در جای مناسب از کلمه مناسب استفاده شود.
چشم‌انداز بازار کالا، شوک قیمت موادغذایی
گزارش «چشم‌انداز بازار کالا» با تمرکز ویژه بر شوک قیمت موادغذایی، تحولات بازار کالا و چشم‌انداز و خطرات آن ‌توسط بانک جهانی منتشر شد.
گزارش ماهیت در حال تغییر کار
بانک جهانی در گزارش «ماهیت در حال تغییر کار»، تاثیرات تغییرات تکنولوژی بر مشاغل جهان را بررسی کرده است.
صفحه ۱ از ۳ ۲ ۳