آرشیو خواندنی‌های اقتصادی

​بهبود رشد اقتصادی ایران در گزارش جدید بانک جهانی
۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
در گزارش جدید بانک جهانی، وضعیت اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گرفته و با وجود خروج آمریکا از برجام، رشد اقتصادی ایران اندکی افزایش یافته است.
بسیاری از نتایج اقتصاد خرد شکننده هستند
۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
آگاهی از نواقص و کمبودهای نتایج تحقیقات نباید منجر به پوچ‌گرایی (ناامیدی) شود اما عاقلانه است که نسبت به هر نتیجه ای به دیده تردید و شک بنگریم.
پنج چیزی که درباره محیط‌زیست از داووس آموختیم
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
خلاصه‌ای از مباحث محیط‌زیستی مطرح شده در اجلاس سالیانه مجمع جهانی اقتصاد (داووس 2018)
معرفی کتاب آنچه اقتصاد از بحران آموخت
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
کتاب what have we learned macroeconomic policy after the crisis توسط چند اقتصاددان سرشناس پیرامون درس‌های بحران مالی 2008 به رشته تحریر درآمده است.
معرفی کتاب سیاست زیست محیطی
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶
این کتاب درسی جامع و دردسترس متناسب با روابط مهم بین اقتصاد و سیاست‌های زیست محیطی است
معرفی کتاب زیست بوم شناسی سیستم‌­های مالیاتی
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
اقتصاددانان علاقه‌‌مند در زمینه مالیات و مالیه عمومی می­‌توانند از دیدگاه جدید این کتاب در مورد موفقیت و شکست مالیات‌ها و سیستم‌­های مالیاتی استفاده نمایند.
معرفی کتاب کج رفتاری
۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
کتاب «کج رفتاری: شکل‌گیری اقتصاد رفتاری» شرح گیرا دکتر ریچارد هال تیلر از تقلای خود برای بازگرداندن علم اقتصاد به زمین است که طرز فکر ما دربارۀ خودمان و جهانمان را متحول می‌کند.
واکنش صحیح به جهانی‌سازی چیست؟
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی بارها از هزینه‌ای گفت که نهادها و قراردادهای مالی بین‌المللی بر دوش اقتصاد آمریکا گذاشته‌اند. بسیاری از مردم نیز با دل‌بستن به وعده‌های او برای حمایت از صنایع داخلی، نام او را روی برگه‌های رایشان نوشتند. اما مگر نه اینکه آمریکا تعیین‌کننده‌ترین کشور در شکل‌گیری نهادهای مالی و قوانین آن‌ها بوده، پس چطور امروز تا این حد از آن‌ها ناراضی است؟ جوزف استیگلیتز در این نوشته به دلایل این نارضایتی و واکنش صحیح به آن می‌پردازد.
بررسی رابطه حوادث جاده‌ای و رشد اقتصادی
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۵۷
کاهش مرگ‌ومیر و جراحات ناشی از حوادث جاده‌ای می‌تواند به رشد چشمگیر درآمدها در کشورهای دارای درآمد اندک و متوسط منجر شود.
نگاهی به شاخص جهانی آمادگی برای آینده تولید
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۸:۲۵
انقلاب صنعتی چهارم و فناوری‌های نوظهوری نظیر اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، رباتیک و تولید افزایشی به ایجاد روش‌های تولید جدید و مدل‌های کسب و کار تازه‌ای منجر شده است که تولید را به شکلی بنیادی دستخوش تغییر می‌سازد.